Seçim öncesi baskı hamlesi

0
45
Sosyal medya platformları

AKP, toplumsal medya düzenlemesinde sona doğru yaklaşırken düzenlemenin içinde ne olduğu de netleşmeye başladı. Uzmanlar seçim öncesi baskı aracı yorumunda bulunmuş oldu.

Medyanın büyük çoğunluğunu elinde bulunduran AKP iktidarının toplumsal medya üstündeki baskısını artırma çabaları sürüyor. AKP Öbek Başkanvekili Mahir Ünal Hakkaniyet, Ulaştırma, İletişim Başkanlığı temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı öncesi düzenlemenin muhteviyatında dair detay ortaya çıkmaya başladı.
Teklifin yasalaşması ile beraber adliyelerde bulunan Bilişim Suçları Bürosu daha etken çalışacak. Toplumsal medya üstünden asılsız haber yürüyerek ve yapanlara 5 yıla kadar, hakaret eden kişiye 2 yıla kadar hapis cezaları öngörülüyor.

BBC’de yer edinen haberde ise düzenlemenin mühim ayrıntılarından biri ise bir paylaşımın dezenformasyon amaçlı olup olmadığına hangi mercinin karar vereceği ve kriterinin nasıl sonuçlanacağı oluşturuyor. Dezenformasyon içerikli paylaşımın ‘organize, örgütlü, belli bir amaca yönelik olması’ halinde yaptırım uygulanması üstünde duruluyor.

İSTEDİKLERİ TOPLUMU KORKUTMAK, SİNDİRMEK

Mevzuya ait konuştuğumuz Doç. Dr. Tezcan Durna, iktidar medyasının işlevini kaybettiğini ve artık işe yaramadığını belirterek düzenlemenin muhalif kesimleri hazmetme ve korkutma politikası taşıdığına işaret etti. Bilişim Hakları Uzmanı Yaman Akdeniz ise seçim periyodunun yaklaşmasıyla iktidarın bu şekilde düzenlemeye gerekseme duyduğunu belirtti.

AKP’nin camiası manipüle etmek ve kendi varlığını meşru hale getirmek için her türlü yalanı mübah saydığını söyleyen Doç. Dr. Tezcan Durna, “Erdoğan emri altında tuttuğu medyada meydana getirdiği konuşmalarla ve röportajımsı çanak sorulu programlarla halka hiç bir halde ulaşamıyor. Ulaşsa bile inanılır değil. İktidar da bu nedenle muhalif kitlenin çekim merkezi toplumsal medyayı kontrol etmek, etkisizleştirmek, susturmak ve anlam ifade etmeyen hale getirmek istiyor. Bunun için netin fişini tamamen çekmesi icap eder. Bu da doğal olarak ki olası değil” dedi.

İKTİDAR ARADIĞINI BULAMAYACAK

AKP’nin hukuku da, yasaları da iktidarını geçindirmek için tadı bir halde araçsallaştırdığına değinen Durna, laflarını şu şekilde sonlandırdı: “İktidarın sosyal muhalefeti, toplumsal medyayı kontrol dibine alarak boğmak niyeti ve bu halde seçime gitme planı boşa çıkacaktır. Şunu unutmamak icap eder: AKP şimdi komut erine dönüştürdüğü Özgürlük gazetesinin Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki ‘Muhtar bile olması imkansız’ manşeti attığı siyasi ve sosyal koşullar altında iktidara geldi. Kısaca büyük bir medya ambargosu içindeyken bile topluma bir halde ulaşmaya çalıştı. Sadece şimdi elindeki tüm medya kuruluşlarına karşın halka ulaşamıyor. Boğmaya çalmış olduğu karşıcılık de halka bir halde ulaşmanın yolunu bulacaktır. Ek olarak şayet halk mevcud iktidardan umudunu kestiyse, akacak mecrayı ne olursa olsun bulur.”

GELECEK SEÇİM ÖNCESİ BİR İHTİYAÇ

Toplumsal medya düzenlemesi için ortada net bir kurmaca olmadığını söyleyen Bilişim Hakları Uzmanı Yaman Akdeniz, “Hep başka ülkelerden yola çıkarak tertip yaptıklarını iddia ediyorlar fakat Türkiye’de tam karşılığı olmuyor. Fırsattan istifade ederek seçim periyodu için yeniden web düzenlemesine gerekseme duyduklarını anlıyoruz” dedi.

SİNDİRMEK İÇİN SON HAMLE

Düzenlemede yer alması beklenen ‘örgütlülük’ terimine değinene Akdeniz, “ BBC’de çıkan haberde verilen örneğe istinaden de söylüyorum. Birisi bir tweet attığında ve başka birisi de bu tweeti kullanırsa şu demek oluyor ki zincirleme bir faaliyete dönüşürse örgütsel etkinlik olarak değerlendirecekler. Örnek olarak, 465 binden daha çok internet sayfası Türkiye’de erişime engelli, bu rakamlar atmasyon değil fakat bu tertip ile çıkıp da birisi dezenformasyon diyebiliyor. Bu durumda haberi meydana getiren gazetecilerde bu sayıları açıklayanlar da yargılanacak. Bu tertip AKP hükümetinin seçimlerden ilkin susturmak ve sindirmek için son hamleleri…” diye konuştu.

İktidarın bu düzenlemeyi oluşturmaktaki amacına değinen Akdeniz, laflarını şu şekilde noktaladı: “Korkutma, hazmetme ve susturma amacı içinde hareket ediyorlar. Muazzam bir seçim dönemine giriyoruz. Seçimden ilkin gelecek eleştirileri ve tepkileri susturmak için bu düzenlemeyi kullanacaklar. Ne siz ne haber yapabileceğinizi bileceksiniz ne de ben bir izahat yapabileceğim ve serbest davranacağım.”