SBK’yi taraftar medya yükseltti

0
22
Sezgin Baran Korkmaz

Karanlık ilişkileri ile tartışılan Sezgin Baran Korkmaz’ın PR’ını geçmişte bizzat taraftar medya yaparken ‘çöktüğü’ bölgelere ait negatif haberlere de mahkeme tarafınca her seferinde erişim engeli sonucu getirildi.

Hakkında kara para aklama iddiaları daha sonra Avusturya’da tutuklanan, Amerika’de icra ettiği yasa dışı işler sebebiyle bu ülkeye de iadesi istenen Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’de bulaştığı şaibeli işlere karşın senelerce “hayırsever iş insanı” olarak tanıtıldı. Cumhurbaşkanlığı Iktisat Politikaları Kurulu ve AKP MKYK Üyesi Korkmaz Karaca ile de arasından “su sızmayan” Korkmaz’ın, taraftar gazetelerde sayısız reklamı yapılmış oldu.

Korkmaz’ı hayırsever iş insanı olarak tanıtan insanlardan biri Candaş Tolga Fer oldu. Hadi ve Süleyman Özışık’ın sahibi olduğu İnternet Haber’e de içerik hazırlayan Fer, 1 Haziran 2016 tarihinde Posta Gazetesi’nde piyasaya sürülen yazısında, “Geçtiğimiz pazar İstanbul’un en lüks otellerinden Shangri La’da bir sünnet düğünü vardı. Düğün sahibi Baran Korkmaz, Karslı genç bir işadamıydı. Büyük bir hayırsever olan Korkmaz, bugüne dek okullar ve yurtlar yaptırdı. Kars Bacalı’da yaptırdığı anaokulunun açılışına ‘Çocuklar Gülsün Diye’ derneğinin başkanı Gülben Ergen de katılmıştı. Baran Korkmaz Kars’ın köylerinde birçok okulun inşasına yardım etti” ifadelerini kullandı.

YANDAŞLAR BOŞ DURMADI

2016 yılının sonucunda Bora Jet’i devralacak Korkmaz için bu imkanı elde eden adlardan biri de Takvim Gazetesi yazarı Ergün Diler oldu. 2 Eylül 2016’da bir makale kaleme alan Diler, Bora Jet’in o dönemki sahibini köşesinden açıkça FETÖ’cü olarak duyuru etti ve hedef haline getirdi.

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür ise 26 Kasım 2016’da yazıya döktüğü yazıda, “Sezgin Baran Korkmaz. Kars’ın Digor kazasının Bacalı köyünde yoksullukla başlamış olan ve İstanbul’da kundura boyacılığıyla dibe vuran, sonrasında da ‘girişimcilik ruhu’yla New York zirvelerine tırmanan bir öyküydü onunki” ifadelerini kullandı.

Korkmaz’ın Bora Jet’e çöktüğüne yönelik iddiaların dile getirilmiş olduğu ilk sene olan 2017’de devreye yeniden Övür girdi. Övür, Bora Jet’in satış işlemi ve Korkmaz ile alakalı iddialara şiddetle karşı çıkmış olduğu 28 Kasım 2017 tarihindeki yazısında, “Bir süredir bizim ülkemizde yatırım meydana getiren Amerika’li bir öbek var. İlaçtan tekstile, otomotiv yan piyasasından bilişime birçok alanda yatırım meydana getiren bu grubun Türk ortağı da genç işadamı Sezgin Baran Korkmaz. Son olarak Borajet’i alarak gündeme gelen, SBK Tüm ortaklık’in patronu Korkmaz için bugüne kadar fazlaca şey yazılıp söylendi. Hemşerim olduğundan yakından izlediğim genç işadamının, son günlerde gazetelerde FETÖ ile ilişkilendirildiğini görür görmez fazlaca şaşırdım. Geçmişi sabıkalarla dolu Bolluk Öner isimli birinin ağzından deyim yerindeyse tam bir itibarsızlaştırma operasyonuydu bu” dedi.

SARAY DA İŞİN İÇİNDE

Sedat Peker’in, “Korkmaz tarafınca enstruman armağan edildi” söylediği Cumhurbaşkanlığı Iktisat Politikaları Kurulu ve AKP MKYK Üyesi Korkmaz Karaca’nın da Korkmaz için bir video çekmiş olduğu ortaya çıktı. Karaca, videoda minik küçüklere Sezgin Baran Korkmaz’a teşekkür ettiriyor.

YARGI SİPER OLDU

Bora Jet’in fazlaca sayıda iddiaya mevzu olan devir işleminin peşinden bu satışın şaibeli bulunduğunu kaydeden haberlere ise hüküm mani oldu. 2017 senesinde Bora Jet’in satışı ve Korkmaz ile alakalı iddialara yönelik Özgürlük Gazetesi’ndeki haber ve köşe yazılarına her seferinde erişim engeli sonucu getirildi.

Erişim engeli kararları ile alakalı bir makale yazan Özgürlük Gazetesi yazarı Yalçın Bayer ise bu mevzuda, “Her defasında değişik bir mahkemeye başvurarak, yargının iş yükü ağırlığından da faydalanarak, tek taraflı beyanlarla ve maalesef yasadaki boşluklar sebebiyle beyan ve savunmalarımız alınmadan ‘erişim kısıtlama kararları’ aldırabiliyor” dedi.

‘ZARRAB OLMAYACAĞIM’

Öte taraftan avukatı Volkan Dülger vasıtasıyla Sözcü’ye bildiri gönderen Korkmaz, otelde kahve içerken yakalandığını söylemiş oldu. “Doğal ki ben ülkeme gelmek isterim” diyen Korkmaz, ‘yeni Reza Zarrab olamayacağını’ savunarak şu ifadeleri kullandı: “Suçsuz olduğum hikayesinde zerre şüphem yoktur. Kime sorarsanız problem, birazcık hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu biçimde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey aleni, kayıtlı ve ortadadır.”