SBK’yi ‘kayıranlar’a ihbarı

0
24
Sezgin Baran Korkmaz

CHP Aydın Mebus Süleyman Bülbül, Sezgin Baran Korkmaz ile alakalı verilen mal varlıklarına el koyma kararlarının kaldırılması istek eden Hakkaniyet Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı olan Hasan Yılmaz ve sonucu kaldıran İstanbul 3. Barış Ceza Hakimi Yasin Karaca ile alakalı şikayetçi oldu.
SBK Tüm ortaklık’in, öteki bağlı şirketlerin, Sezgin Baran Korkmaz’ın ve öteki 14 reel ferdin, 30 Eylül 2020 ve 23 Ekim 2020 tarihlerinde 4 ayrı mahkeme tarafınca mal varlıklarına el koyma kararları verildi.

Dört değişik tarihte dört değişik mahkeme sonucu uyarınca el koyma sonucu olması durumunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan ve şu an Hakkaniyet Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı olan Hasan Yılmaz tarafınca 6 Kasım 2020 tarihinde İstanbul 3. Barış Ceza Hakimliği’nden bu önlem ve el koyma kararlarının resen kaldırılması istendi. Bu kapsamda, aynı gün olan 6 Kasım 2020 tarihinde İstanbul 3. Barış Ceza Hakimi Yasin Karaca tarafınca önlem kararlarını kaldırdı. Önlem kararlarının kaldırılmasını isteyen Hasan Yılmaz ve kaldıran Yasin Karaca ile alakalı rolü istismar suçundan ihbarında bulunan CHP’li Bülbül Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi. Mali Suçları Inceleme Kurulu’nun (MASAK) 5 Kasım 2020 tarihindeki bir tutanağı olmadığını sadece savcılığın varmış şeklinde mahkemeden kararının kaldırılması yönünde talepte bulunduğuna dikkat çeken CHP’li Bülbül, dilekçede MASAK’ın açıklamasını hatırlattı. CHP’li Bülbül, “5 Kasım 2020’de MASAK’ın savcılığa rapor gönderilmiş olduğu ve bu kapsamda kabahat işlendiğine dair keşif olmadığı belirtilmişse de MASAK’ın 9 Haziran 2021’de yaptığı açıklamada 5 Kasım 2020’de bir raporun olmadığı anlatım edilmiştir” dedi.

“Mahkeme kararının verildiği tarihte herhangi bir rapor bulunmamaktadır. İstanbul 3. Barış Ceza Hakimliği tarafınca alınan karar olmayan bir rapor üstüne verilmiştir” diyen CHP’li Bülbül dilekçede şu ifadelere yer verdi: “Ceza hukukumuza gore suçtan elde edilmiş mal varlığı gelirlerine dair bir tahkikat yürütülüyorsa, iddiaya mevzu suçtan elde edilmiş mal varlığı gelirlerine önlem konulmakta, savcılığın vermiş olduğu bu karardan sonrasında ise MASAK’a bildirim yapılmaktadır. Bu kapsamda, iddialara mevzu kişilerin yaptığı işlemlerde ve para hareketlerinde şüpheli bir vaziyet olup olmadığı araştırılmaktadır. Önlem sonucu MASAK tutanağı olmaksızın kaldırılmıştır. Mahkeme tarafınca aynı gün içerisinde karar verilmiştir. Bu vaziyet yaşamın olağan akışına müsait değildir”

HAKİM AYNI GÜN KARAR VERDİ

Yaşananları “FETÖ borsasının devletimizde iyi mi işlediğinin resmidir” laflarıyla anlatan CHP’li Bülbül’ün dilekçesinde şunlar yer aldı; “Bir öteki taraftan, Masak 20 Ocak’ta verilen nihai raporda ise kabahat unsurlarının tespit edilmiş olduğu anlatım edilmiştir. Bu kapsamda, hem mal varlığına el koyma tedbirinin kaldırılması MASAK tutanağı olmaksızın gerçekleşmiş bununla birlikte mahkemenin vermiş olduğu karar başvurunun gerçekleştiği günle aynı tarihtedir. Bu halde el koyma tedbirinin kaldırılması hüküm sistemimizin çöktüğünün ve FETÖ borsasının devletimizde iyi mi işlediğinin resmidir.”

***

Ağar da o uçağı kullanmış

CHP’li Ali Mahir Başarır, Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin TC-YYA kanat kod numaralı uçağı AKP Mebus Zülfü Tolga Ağar’ın babası Mehmet Ağar’ın da kullandığını söylemiş oldu. Bu uçağı daha öncesinde Süleyman Asil’nun da hususi uçağı şeklinde kullandığını belirten CHP’li Başarır, ‘’Kara para aklamadan suçlanan, Türkiye’de 7.5 sene hapis cezasına çarptırılan fakat mahkemesi ertelenen Sezgin Baran Korkmaz’ın hususi uçağını Süleyman Asil’dan sonrasında Mehmet Ağar da kullanmış” dedi. Başarır şu ifadeleri kullandı: “Mehmet Ağar, bu uçağı 24 Ocak 2020’deki Elazığ Depremi’nden 4 gün sonrasında kullanarak İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ Havalimanı’na gitmiş. Bu havaalanına gidişinde ise, TC-YYA tayyare kanat numarası ile Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin SBK Tüm ortaklık uçağını kullanmış. Sanki ülkede bu uçaktan başka bir tayyare kalmamış şeklinde devlet erkanına yakın bir çok birey bu uçağı kullanmış.”