Savcılara, başsavcıdan kayyum

0
50
Savcı

Ceza ve Emniyet Tedbirlerinin İnfazı Ile alakalı Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Muhalefetin bilhassa mahkûm hakları ve tahkikat güvenliği hikayelerinde itirazlarda bulunmuş olduğu tertip, değişim yapılmadan yasalaştı.

Önde gelen yasaya gore Cumhuriyet başsavcıları, savcılar üstünde geniş yetkilere haiz olacak. Başsavcılar, istediği taktirde savcıların tahkikat içeriklerine müdahale edebilecek, savcıların kararlarının hukuka uygunluğunu denetleyebilecek ve inisiyatif alarak iddianamenin yine yazılmasını istek edebilecek. Başsavcılar artık Cumhuriyet savcısının mevcut bir soruşturmayı bırakmasını veya sürdürmesini de sağlayabilecek.

TEK ADAMDAN TEK SAVCIYA

Karşıcılık milletvekilleri, yasayla hüküm bağımsızlığının resmen kaldırılacağını, savcılığın yetkilerini kullanamaz hale geleceğini altını çizdi. CHP’li Ali Şeker, “Şu anda yönetimsel açıdan yetkili olan başsavcılar artık esasa müdahale edecekler ve bütün savcıların görevini de üstlenmiş olacaklar. Bu düzenlemeyle yargıda bağımsız yargılama ilkesinden de tamamen uzaklaşılmış olacak, tek erkek diyetinde tek savcılığa geçilmiş olacak. Bunu kabul etmek olası değil” dedi.
HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de düzenlemenin içinde ne olduğunun son aşama sorunlu bulunduğunu ve kabul edilemeyeceğin söylemiş oldu. Tiryaki, “Teklifle Cumhuriyet savcılarının üstüne Cumhuriyet başsavcılarının vesayet yetkisi getiriliyor” diye konuştu.

KEYFİ YETKİ

İYİ Parti Mebus Halil İbrahim Oral ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle hüküm bağımsızlığının yok bulunduğunu, son düzenlemenin de bu durumun bir kararı bulunduğunu kaydetti. Oral, “Vatanımızda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber hüküm gücü üstünde yasama ve yürütme gücünün hâkimiyetinin gün geçtikçe arttığını görmekteyiz. Cumhuriyet başsavcılarının öteki savcılar üstündeki gücünün artırılması da bunun bir tezahürüdür” benzer biçimde konuştu.

CEZA İÇİNDE CEZA

Teklifin biri olan öteki maddeleri içinde cezaevlerindeki hak ihlallerini artıracak düzenlemeler yer aldı. Bundan bu şekilde mahkûmların yakınları ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin tüm bunlar kayıt dibine alınıp arşivlenebilecek. Tutukluların mektuplarına “müdür oluru” ile el konulabilecek, komünikasyon hakkı kısıtlanabilecek.