Saray’ın kapıları Asil’ya tamamen kapatılmış

0
28
Süleyman Soylu Sedat Peker

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, organize kabahat örgütü elebaşısı Sedat Peker’in ortaya attığı iddiaların arkasından AKP ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi içerisinde sadece kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asil’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki iki törene çağırmayarak yan yana imaj vermekten kaçındı. Gözler şimdi partide “istenmeyen bakan” konumuna gelen Asil’nun görevden alınıp alınmayacağına çevrildi.

Peker, her videosunda Asil’yla alakalı iddialar ortaya atarken AKP’de derin bir sessizlik oluştu. Erdoğan, bakanlar ve parti yöneticileri Asil’ya sahiplenen açıklamalar yapmaktan kaçındı. AKP Grubu’nda 15 mebus Asil’dan duyduğu rahatsızlığı parti yönetimine iletti.

MHP lideri Bahçeli’nin Asil’ya desteğini açıklamasından sonrasında Erdoğan da 26 Mayıs’taki öbek toplantısında Asil’nun yanında bulunduğunu ifade etti.Sadece bu süreçte Erdoğan, bariz olarak Asil’dan uzak duruyor. 8 Haziran’da 109. devre kaymakam adaylarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karar veren Erdoğan, Asil’yu çağırmadı. 1 Temmuz’da külliyede hanıma yönelik şiddetle savaşım fiil planı toplantısı düzenlendi. Erdoğan, törene Aile Bakanı Derya Yanık ve Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül’ü çağrı etti. Sadece İçişleri Bakanlığı görüşmede yer almadı. Kulislerde Erdoğan’ın güvenlikle alakalı brifingleri de Asil yerine, başka devlet yöneticilerinden almış olduğu konuşuluyor.

Asil, dün gazetecilerin İstanbul Belediyesi’nin kurban eti dağıtımının yasaklandığı haberlerini anımsatması üstüne “Ben bu dünyanın en fena adamıyım” demesi, partiye bildiri olarak yorumlandı.

Yazları açıklanması beklenen güvenlik müdürleri ve valiler kararnamesinde Asil’ya yakın kişilerin görevden katılması planlanıyor. Kararnamenin gecikmesinde de buna ilişik yaşanmış olan krizin müessir olduğu anlatım ediliyor.