Saray’ın güçsüzlüğünü gösteriyor

0
55
Love Erdoğan

ABD’de reklam panolarında Erdoğan karşıtı ifadelerin yer almasının ardından AKP’li belediyeler de neredeyse hiç İngilizce konuşulmayan kent merkezlerine ‘Love Erdoğan’ afişleri astı. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Emre, “Böyle bir kampanya başlatmak iktidarın güçsüzlüğünü gösteriyor” dedi.

ABD’deki billboard yayınının ardından Zonguldak’ta kent genelinde yer alan tüm LED ekranlara, “Love Erdoğan” ve “I Love Erdoğan” yazılı görseller yansıtıldı. Maraş’ın ilçelerinde de bizzat belediye başkanlarının talimatıyla kent genelindeki ekranlara aynı ifadeler yansıtıldı. Antep’te ve Karabük’te de AKP’li belediyelerde “Love Erdoğan” afişleri asıldı. Kayyumla yönetilen Diyarbakır’da ise surların üzerine iktidarın resmi varlığını kabul etmediği, “Kürtçe” afişler yerleştirilirken, Diyarbakır Kalesi’nin Keçi Burcu’na asılan afişlerde, “Biz Erdoğan’ı seviyoruz” anlamına gelen, “Em ji Erdoğan hez dikin” yazısı yer aldı.

CİDDİYE ALINMAMALIYDI

Resmi kaynaklardan bu afişlerin finansörleri açıklanmazken yalnızca, “Belediye başkanlarının talimatı var” denildi.
TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, AKP’li belediyelerde başlatılan afiş çalışmasını değerlendirdi. “Türkiye için üzüntü verici bir manzara ile karşı karşıyayız” diyen Emre, “ABD’de böyle bir uygulama elbette ki yanlıştır. Erdoğan’ı durduracak olanlar seçmenler olacaktır. ABD sokaklarından bu talep edilemez ama bunu ciddiye alıp tüm ülkede kampanya başlatmak, iktidarın güçsüzlüğünü gösteriyor” dedi.