Saray krizden çıkamıyor

0
29
Tayyip Erdoğan çay

Orman yangınları Saray’ın yönetememe krizini bir defa daha açığa çıkardı. Bütün kurumlar işlevini yitiriyor. Erdoğan tek erkek diyetinin yükünü kaldıramıyor.

Peşi sıra gelen yangınlar karşısında iktidar ve kurumların başarısızlığı kamuoyunun yoğun tepkisini çekti. Saray’ın minik ortakları yangınların sabotaj olduğunda ısrar ederken İçişleri Bakanı Süleyman {Soylu} bu şekilde bir bulguya rastlanmadığını belirtti. Türk Hava Kurumu’na (THK) kayyum atanmasının arkasından hangarda çürümeye bırakılan uçaklar için 4 milyon dolar bulunamadığı itiraf edildi. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 13 tayyare hizmet görürken Erdoğan’ın ağzından “yangın söndürme uçağı olmadığı” söylendi. Yaraları saramayan iktidar halka tekrar IBAN gönderdi. Izahat yapmak suretiyle çıkan 4 Bakan da durumu kurtarmaya yetmedi. Bu rezillikler yaşanırken bırakın çekilme etmeyi yüzleri bile kızarmadı. Benzer bir kaos muhacir meselesinde de yaşanıyor. Bir göç politikası bulunmayan AKP iktidarı, AB’nin tampon bölgesi olmayı karar veren bir tasarruf sergiliyor. Sel felaketinin yaşandığı Karadeniz’de yurttaşlara çay dağıtan Erdoğan, yaşanmış olan felaketin bir sınav bulunduğunu söylemekle yetiniyor.

DAHA FAZLA SÜRDÜRMEZ
Senelerdir toplanan zelzele paralarının nereye harcandığı bilinmiyor. Erdoğan, 128 milyar doların akıbetine ait her konuşmasında başka bir hikâye konu alıyor. Bütün bu yaşananlar sistemin içerisine girmiş olduğu krizin boyutunu gösteriyor. Ülke bütün kurumlarıyla beraber batkı ediyor.

Erdoğan da sistemin tıkandığının bilincinde. Başkanlık sisteminden duyulan rahatsız etme Saray yönetimini yeni arayışlara sürüklüyor. ‘İyileştirilmiş başkanlık sistemi’ni ajandasına koyan Erdoğan’ın elinde oldukca fazla seçenek yok. Ya birkaç minik revizyonla kitleleri ve tabanı ikna etmeye çalışacak veya mevcut kaos içerisinde baskıyı daha da artıracak. Sadece yaşanmış olan süreç Saray ittifakının artık başarı şansının kalmadığını ‘tek erkek’ yönetiminin sürdürülemez hale geldiğini gösteriyor.