Saray havlu attı

0
35
Tayyip Erdoğan Çay

Orman yangınları iktidarın maskesini bir haftada düşürdü. Halk çözüm beklerken iktidar, rejimin tel tel dökülüşünü gizlemeye çalışıyor. Kibrinden taviz vermeyen Saray, ‘kuvvetli Türkiye’ imajına sarılıyor. Yardım isteyenler hain duyuru edilirken halka sırt çeviren iktidar kepenk kapatıyor.

KİBİRDEN ASLA ÖDÜN VERMİYORLAR

Her sene yangın tehlikesiyle yüz yüze kalan ülkede başına kayyum atanan THK’nin yangın söndürme uçakları hangarda çürümeye terk edildi. Avrupa Donanması ülkelerinden yardımcı için gönderilen yangın söndürme uçaklarının da Türkiye’de kullanılmayan uçaklarla aynı marka olması tepkileri artırdı. Kibrinden taviz vermeyen Saray yönetimi, yangını denetim edemediği benzer biçimde yardım çağrılarına da kulak tıkadı. Yunanistan’dan meydana getirilen açıklamada yardım çağrılarına Türkiye’den teşekkür haricinde pozitif bir cevap gelmediği, yardım çağrılarının ise hâlâ geçerli olduğu anlatım edildi. Öte taraftan sorumluluğu muhalefete atan Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Benim gördüğüm orman yerlerindeki repertuvar belediyelerdedir” ifadelerini kullandı.

YARDIM İSTEYENLER HAİNLİKLE SUÇLANDI

İktidarın başarısızlığını kabul eden yurttaşların toplumsal medyadan açmış olduğu ‘Help Turkey’ etiketiyle başlatılan yardım çağrısına yardımcı için yakın zamanda 2 buçuk milyonun üstünde tweet atıldı. Kuvvetli olduğu imajı zedelenen Saray yönetimi yardım isteyenleri suçladı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun bu çağrıların, “Yurt dışından ve tek merkezden organize edilen lafda yardım kampanyası, ideolojik saiklerle, devletimizi aciz imlemek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır” dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de ‘gerçek dışı içerikler paylaşan medya organları hakkındaki yaptırım uygulanacağını’ ifade etti. İktidar ve yandaşlar ise yurttaşların yardım çağrısına karşı ‘kuvvetli Türkiye’ mesajını vermek için ‘Strong Türkiye’ etiketiyle ülkenin desteğe muhtaç olmadığını iddia etti.

SARAY REJİMİ KAĞITTAN BİR KAPLAN

Erdoğan’ın yurttaşa çay fırlattığı, onlarca araçlık konvoyuyla yolu trafiğe kapattığı, köylülere yüksek korumaları n-95 maskeleri dağıtıldığı ve yangında su taşırken hayatını yitiren Şahin Akdemir’in ailesini ayağına getirttiği Marmaris şovu bile tek başına Saray diyetinin çözülüşünü en iyi özetleyen resim oldu. 19 senelik AKP iktidarı, bugün asla olmadığı kadar yalpalıyor. Pandemiden, ekonomiye, sağlıktan öğrenim sistemine kadar her alanda büyük bozgun yaşanıyor.
Halk ne ‘mega projelere’ ne de feza masallarına inanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘tek erkek’ diyetinin yükünü kaldıramıyor. En tepeden en alta tüm kurumlar hızla işlevini yitiriyor. İktidar, ömrünü uzatmanın tek yolu olarak kuvvetli olduğu algısına sığınıyor. En sıradan bir zelzele, sel veya yangın bile iktidarın kağıttan kaplan imajını parçalamaya yetiyor. Kitle desteği azalan Saray diyetinin beyin ölümü de hızla gerçekleşiyor.