Saldırıların kara kutusu Bakan Soylu

0
28
Süleyman Soylu

CHP İstanbul Mebus Zeynel Emre’nin devletin sağlamış olduğu hususi korumalara ait soruları, “gizliliğe” takıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, soruları yanıtlamadı.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya yönelik saldırının peşinden daha ilkin İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazıya döktüğü sual önergesini anımsatan CHP’li Emre, “Kabahat örgütü liderlerine, taraftar gazete köşe yazarlarına koruma tahsis eden Soylu, açıkça tehdit edilen anayasal kurumların temsilcilerinin korumalarını çekerek yaşanmış olan saldırının birinci sorumlusudur” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın kişiye hususi koruma kararlarını eleştiren Emre, “İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya verilen korumaların Kasım 2019’da Bakanlık tarafınca geri çekilmesinin peşinden gündeme gelen tartışmalar, organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker’e tahsis edilen devlet koruması ile yine alevlenmişti. CHP PM Üyesi ve İstanbul Mebus sıfatıyla mevzuyu TBMM gündemine taşımış fakat ‘gizlilik’ nedeni öne sürülerek cevap alamamıştım. Saldırıların peşinden bu gizliliğin sebepleri de anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde vazife meydana getiren koruma polisi sayısı, yakın ve hususi koruma amaçlı resmi koruma tahsis edilen fert sayısı, sivil vatandaşlara koruma tahsis şartları ve bu kapsamda meydana getirilen ödemeler ile hanıma yönelik sertlik kapsamında tahsis edilen koruma sayılarına ait soruların yanıtlanması icap ettiğini, mevcut emniyet açığının sadece bu halde tespit edilebileceğini kaydeden Emre, şu şekilde konuştu: “Soylu’nun tekrar saldırıyı meydana getiren şahısla yakında fotosu çıkarsa şaşırmayız. Koruma mevzusundaki sual önergelerimizi geçiştiren Soylu’nun hukuk dışı işlerin kara kutusu olduğu hikayesinde artık asla kuşkumuz kalmadı.”