Saldırılara teslim olmayacağız

0
17
Basın gazete gazeteci kamera

Yazarımız Erk Acarer, Berlin’de bulunan evinde silahlı ve yumruklu saldırıya uğradı. Acarer “Failleri biliyorum. Hiç faşizme teslim olmayacağım” derken saldırıya Türkiye ve Almanya’dan reaksiyon yağdı.

Bugünler de geçecek

Maruz bırakıldığı saldırıyı özetleyen yazar, evine gelen üç ferdin kendisine saldırdığını aktardı. Saldırganların kendisini “Milletin ailesiyle, değerleriyle alakalı yazmayı bırak, daha kötüsünü yaparız” ifadeleriyle tehdit ettiğini kaydeden Acarer, şunları söylemiş oldu: “Bir saat ilkin silahlı, bıçaklı üç fert evime geldiler, yumruklarla tekme tokat saldırdılar. Ne olup bittiğini anlamadan vurmaya başladılar. Milletin ailesiyle, değerleriyle alakalı yazmayı bırak, daha kötüsünü yaparız diyerek tehdit ettiler. Polisler hastanede ifademi aldılar. Onlara da anlattım. Kafamın sağ tarafında büyük bir şişlik var: Saldırganlar belli.
Yazdıklarımdan rahatsız olanlar. Yaşamsal bir riskim yok. Failleri biliyorum. Hiç faşizme teslim olmayacağım. Kimse endişelenmesin bu günler de geçecek!”

Acarer’in yanındayız

Acarer’e yönelik atak hem Türkiye bununla birlikte Almanya’da tepkiyle karşılandı. Demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra pek oldukca toplumsal medya kullanıcısı saldırıya reaksiyon göstererek “Erk Acarer Bir tek Değildir” dedi. Gazetemizden meydana getirilen açıklamada, “Yazarımıza meydana getirilen saldırıyı en sert halde kınıyor ve saldırganların yakın zamanda yakalanarak cezalandırılmalarını umuyoruz. Acarer’e meydana getirilen bu atak, kilometrelerce uzaktaki başka bir ülkede olsa da ülkeyi yönetenlerin gazetecilere yönelik tehdit dilinin aleni bir uzantısıdır. Gazetecilerin yaşamlarına kast eden reel faillere bir defa daha sesleniyoruz: Bu tehdit dilinden, hedef göstermelerden ve parmak sallama siyasetinden hemen vazgeçin” İfadeleri yer aldı. DİSK Basın İş Sendikası “Bu tür saldırılarla gerçekleri engelleyemezsiniz. Erk Acarer’in yanındayız” ifadeleri kullanıldı. SOL Parti’den meydana getirilen açıklamada da “AKP-MHP iktidarı ortalığa saçılan pislikleri gazetecilere saldırarak kapatmak istiyor Acarer’e geçmiş olsun diyor, bu saldırılara karşı gerçeklerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” denildi.

Almanya’dan yoğun reaksiyon

Hücum Almanya siyaseti ve medyasında da geniş yer buldu. Sol Parti Mebus Sevim Dağdelen “Alman hükümeti Erdoğan’ın uzantılarının can güvenliği yaratan eylemlerini daha ne kadar izleyecek” dedi Oldukca sayıda gazete, mecmua, radyo ve televizyonların web sayfalarında yer edinen haberlerde, Acarer‘in Türkiye‘deki muhalif gazeteci olarak yargılandığı ve bir süredir Berlin‘de yaşamış olduğu açıklandı ve Acarer’in “Failleri biliyorum. Hiç faşizme teslim olmayacağım“ açıklamasına işaret edildi. Almanya‘daki en büyük gazeteci örgütlerinden DJU (Alman Gazeteciler Donanması), saldırıyı sert bir üslupla kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya Direktörü Christian Mihr de saldırıyla alakalı açıklamasında “Eylemin gerisinde yatan sebepleri hemen hemen bilmiyoruz sadece Türkiye’den hükümeti eleştiren bir gazetecinin Berlin’de saldırıya uğraması kaygı verici” dedi. Celalettin Kesim anıtı önünde bir araya gelen Almanya BirGün Okurları ise saldırıyı protesto etti.

***

Gazeteciler tehdit altında

♦ Cumhuriyet Başsavcılığı, gazetemizin “Çetelerin İktidarı” başlıklı 25 Mayıs 2021 günü piyasaya sürülen Pazar ekine ait “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli’ye hakaret” suçlamasıyla tahkikat başlattı. BirGün Pazar’ın kapağında yer edinen MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kabahat örgütünden yargı giymiş Alaattin Çakıcı ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise kabahat örgütü elebaşısı Peker ile aynı karede yer edinen fotoğrafları soruşturmaya gerekçe yayınlandı. Soruşturmaya ait gazetemizin siyaset editörü Mehmet Güvenli Sinsi İstanbul’da bulunan Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı’na anlatım verdi.

♦ İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı, 2015’te Diyarbakır Newroz’una ilişkin bir fotoğrafı toplumsal medyada paylaşmış olduğu için “teşkilat propagandası” iddiasıyla yargılanan sadece 21 Mayıs’ta beraat eden gazeteci Melis Alphan’a ait sonucu temyiz etti. Dosya İstinafa taşınmış oldu.

♦ Gazeteci Can Dündar’a adalet sarayı önünde silahlı atak davasında karar belirtildi. Saldırıda gazeteci Yağız Şenkal’ı yaralayan Murat Şahin’e “İyi hal indirimi uygulandı. Şahin, 3 sene hapse mahkum edildi, hükmün açıklanması ise geri bırakıldı.

♦ Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Cem Şimşek’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada, Şimşek’e 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Gazetenin avukatı Inkilap Avcı, Şimşek’in Alman karikatüristlerin çizimlerini paylaştığını, basın özgürlüğü kapsamında müvekkilinin beraatını istek etti. Mahkeme hakimi, 11 ay 20 gün hapis cezası sonucu verdi, ceza ertelendi.

♦ MHP’li Karaman Belediyesi’nin Meclis toplantısını takip eden 3 gazeteci, belediye mensubu tarafınca ‘belediye hakkındaki negatif haberler icra ettikleri’ nedeni öne sürülerek saldırıya uğradı. Gazetecilerin saldırıyı organize eden Emniyet Amiri Ramazan Yorulmaz tarafınca daha ilkin aranarak belediye hakkındaki negatif haber yapmamaları hikayesinde tehdit edilmiş olduğu öğrenildi.