Rusya: Karadeniz tehlikeli bir cepheleşme bölgesine dönüşüyor

0
76
Karadeniz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Karadeniz’deki son gelişmeler ve Türkiye ile askeri ortaklık hikayesinde açıklamalarda bulunmuş oldu. “Karadeniz tehlikeli bir cepheleşme bölgesine dönüşüyor” uyarısında bulunan Pilipson, Türkiye’nin S-400 roket müdafaa sistemi alımıyla alakalı tutumuna da kıymet verdiklerini söylemiş oldu.

Sea Breeze 2021 tatbikatının Karadeniz’de güvenliği iyi mi etkilediği sorusunu yanıtlayan Pilipson, Maalesef Karadeniz’in rahat ve iyi komşuluk bölgesinden tehlikeli bir askeri cepheleşme bölgesine dönüşmekte bulunduğunu kabul etmemiz gerek. Bu tür tatbikatların krizleri önlemek yerine teşvik etmiş olduğu aleni” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın diplomatik ve başka araçlarla milli güvenliğini sağlamak için adımlar atmaya devam edeceğini belirten Pilipson, “Sınırlarımızda askeri-siyasi gerginliklerin artmasının çatışma enerjisi taşımış olduğu hikayesinde birçok defa uyardık” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN S-400 KONUSUNDAKİ TUTUMUNA DEĞER VERİYORUZ’

Değerlendirmelerinde, Türkiye’nin S-400 roket müdafaa sistemi alımıyla alakalı tutumuna kıymet verdiklerini, Ankara ile işbirliğinde ciddi bir potansiyel gördüklerini ve alakalı makamların bu mevzuda temaslarını sürdürdüğünü anlatım eden Pilipson, şunları söylemiş oldu:

“Karşılıklı olarak menfaat elde eden birçok mevzuda Rusya-Türkiye işbirliğinin giderek geliştiğini memnuniyetle görüyoruz. Askeri-teknik alanda ortaklık de buna dahil. Ortak projelerin uygulanması, bilhassa de Ankara’ya 2019’da S-400 Triumf roket müdafaa sisteminin sevkiyatı, ülkelerimizin bu alanda işbirliğini kapsamlı halde geliştirmek mevzusundaki kararlılığını gösteriyor. Bunun için mühim bir potansiyel görüyoruz.”

Pilipson, açıklamalarına şöyleki devam etti: “Dışarıdan gelen baskılara karşın kendi müdafaa becerilerini sağlamak yönünde hareket eden Türk partnerlerimizin tutumuna değer veriyoruz.”

Ankara’nın bir öteki S-400 bataryasını ne süre alacağına ait suali yanıtlayan Pilipson, “İlgili makamlar karşılıklı askeri-teknik işbirliğinin daha da geliştirilmesi için münasebet halinde. Uzmanlar sakince çalışsın, çabuk etmeye gerek yok” dedi.