Rusya, Dağlık Karabağ’daki patlayıcıları temizlemeleri için Ermenistan’a 100’den fazla asker daha gönderdi

0
39
Dağlık Karabağ

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki patlayıcı temizleme çalışmalarında yer almak üzere 100’den fazla askerin daha Erivan’a gönderildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, askeri konvoy, Erivan-Goris-Stepanakert güzergahını izleyecek ve görev yerlerine ulaştıktan sonra mühendislik keşif çalışmaları gerçekleştirecek, arazi, yol ve yapılardaki patlayıcıları temizleyecek, Dağlık Karabağ’da kriz zamanında en çok etkilenen yerlerde kalan patlayıcıları imha edecek.

Askerler An-124, İl-76 ve Tu-154 uçaklarıyla bölgeye sevk edildi. Uçaklarla birlikte ayrıca 13 askeri ve özel araç gönderildi. Bu araçlar arasında ‘Uran-6’ çok fonksiyonlu mayın temizleme sistemleri, zırhlı personel taşıyıcıları ve zırhlı araçlar yer alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım itibariyle Dağlık Karabağ’da çatışmaların durması için bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşmada Rusya’nın cephe hattı ve Laçin koridoru boyunca, hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel aracının yer alması öngörülüyor.