Rus dış ilişkiler uzmanı, CNN’nin Putin-Biden görüşmesiyle alakalı fake’ini ifşa etti

0
34
Putin-Biden

CNN sunucusu Sciutto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Amerika’li mevkidaşı Joe Biden’in tokalaştığı anın fotoğrafını yayınlayarak Rus liderin Amerika’li mevkidaşının gözlerine bakmaktan kaçındığını iddia etti.

Sciutto, “Biden, Putin’in gözlerinin içerisine baktı, Putin derhal yüzünü çevirdi” diye yazdı.

Polyanskiy, CNN sunucusunun paylaşımına, bir öteki Amerikalı gazeteci Brian Macdonald’ın yorumunu kaynak göstererek reaksiyon verdi.

Rus dış ilişkiler uzmanı, Twitter hesabından icra ettiği paylaşımda, “Fake yazarları teyakkuzda ve derhal fakenews yayamaya başladılar” ifadesini kullandı.

Macdonald, Rusya-Amerika Zirvesi’nin gerçekleştiği Villa La Grange’ın girişinden sahneler paylaştı. Videoda, Putin ve Biden’in iyi mi tokalaştığı ve birbirine bir şeyler dediği görülüyor. Arkasından Rus önder geleneklere müsait olarak Amerika’li mevkidaşının elini bırakmadan kameralar yönüne dönüyor. Biden ise Rus mevkidaşına bakmaya devam ediyor. Sonrasında iki önder binanın içerine doğru yöneliyor fakat Biden bir an duraksayarak basın mensuplarına doğru dönüyor.

Macdonald, “Aslen şu oldu: Biden, protokolün öngördüğü benzer biçimde basın mensuplarına dönmeyi unuttu. Video izlerseniz Putin, birkaç saniye için Biden’a baktı, arkasından gazetecilere döndü” diye söyledi.