Rus Büyükelçiliği’nden Kırım’la ilgili iddialara ilişkin açıklama

0
29
Kırım

Rus Büyükelçiliği, Türkiye‘de son günlerde dolaşan Kırım’a yönelik iddialara Twitter‘dan yaptığı paylaşımlarla karşılık verdi.

İlk olarak Büyükelçilik, ‘Kırım’da camiler ve ezanlar kısıtlanıyor’ iddialarına karşılık “Kırım’da 2020 yılında 21 caminin inşaatına devam ediliyor” yanıtını verdi.

Büyükelçiliğin ikinci iddia olarak nitelediği ‘Kırım’da Tatar dilinin konuşulması yasaklandı’ iddiasına ise Tatarca yayın yapan Millet Tv kanalı örnek gösterilerek karşı çıkıldı.

​Üçüncü iddia olarak ortaya atılan ‘Kırım’da Tatar okullarının eğitim vermesi yasaklandı’ iddiasına ise Büyükelçilik, “Kırım Fevzi Yakubov Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde her yıl gerçekleştirilen Kırım Tatar Dili Olimpiyatları düzenlendi” ifadeleriyle karşılık verdi.

​Son olarak Tatar dilinin yasaklandığı, Tatarca eğitimin engellendiği iddialarına yönelik bir paylaşımda daha bulunan Rus Büyükelçiliği, Kırım‘da Tatar dili için ödül törenlerinin düzenlenmesine değinerek, “Kırım’da, Tatar dilinde en iyi konuşmacı, okur ve yazarlar ödüllendirildi” ifadelerini kullandı.