RTÜK cezaları tekrar muhaliflere

0
27
RTÜK ceza

2021 yılının ilk yarısında RTÜK, iktidarı eleştiren yayınlar icra eden kanallara toplam 22 ceza keserken iktidara yakın kanallar tek bir ceza sonucu dahi almadı. Muhaliflere doğranan yönetimsel para cezalarının toplamı 5 milyon TL oldu.

İlk altı ayda muhalif kanallara 22 ayrı ceza karşılığı 5 milyon TL yönetimsel para cezası kesilirken iktidara yakın kanallara doğranan ceza sayısı ise sıfır olarak kayıtlara geçti. RTÜK’ün Türkiye yayıncılığı için öncelikli bir soruna dönüştüğünü vurgulayan Taşcı, “RTÜK, bin 780 televizyonu ikiye ayırmıştır, iktidarı ve sarayı sevenler, eleştirenler. Eleştirenleri susturabilmek için de Ebubekir Şahin her yolu deniyor, cezaya boğuyor” dedi.

5 MİLYON TL CEZA

RTÜK, Ocak ile Haziran ayı içinde en oldukça cezayı dokuz ayrı yaptırımla Halk TV’ye kesti. Kanala bu yaptırımlar karşılığında verilen yönetimsel para cezası ise 254 bin TL olarak hesaplandı. Halk TV’yi altı cezayla TELE 1 kanalı izledi. TELE 1, altı ceza karşılığında 169 bin 429 TL para cezası ödemek mecburiyetinde bırakıldı. KRT kanalına doğranan dört değişik cezanın ücretinin ise 112 bin 952 TL olduğu anlatım edildi.

RTÜK’ün sık sık hedefi haline gelen Fox TV’ye de üç değişik yaptırım uygulandı. Kanalın ödemesi ihtiyaç duyulan yönetimsel para cezası 4,5 milyon TL’ye dayandı. Fox’un öteki kanala gore ceza ücretinin daha yüksek olması, reklam gelirleri ile belirtildi. Taşcı’nın verdiği bilgiye gore, iktidara yakınlığıyla malum ATV, A Haber, Ülke TV, Kanal 7, TV Net ve TGRT Haber’e ise 2021 yılının ilk yarısında hiç bir yaptırım uygulanmadı.RTÜK’ün bin 780 radyo ve televizyonu, “İktidarı ve sarayı övenler, eleştirenler” olarak ikiye ayırdığını vurgulayan İlhan Taşcı, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

SARAY’IN EKRAN KOMİSERİ

“Haklarında en oldukça yakınma gelen kanallar listesinde üstün dereceli yakınma rakamları da iktidara yakın olan kanallar. Fakat tamamı Ebubekir Şahin’in kanatlarının altında korunup kollanıyor. Eleştirel yayıncılığa doğranan cezaların pek bir çok, sırf iktidarı eleştirdikleri için nerede ise gözünün üzerinde kaş var denilerek verilen türden. Şahin, RTÜK’ün başkanı benzer biçimde değil, iktidarın ve sarayın monitör komiseri benzer biçimde davranıyor. Saray kanalları yasaya aykırı yayınları yapabilme cesaretini de Şahin’den alıyor. Şahin de iktidardan, saraydan gelen talimatları buyruk telakki ederek başkanlık yapıyor.”

YAYINCILIK SORUNU

RTÜK’ün yayıncılık dünyasındaki rekabet ortamını sağlama rolü de bulunmuş olduğu vurgulayan Taşcı, şunları kaydetti:

“Gelinen noktada RTÜK, yayıncılığa köstek olmaya adım atmıştır. RTÜK artık Türkiye yayıncılığı için öncelikli bir sorundur. Bundan dolayı yasada yazılan onca sorumluluğa göreve rağmen Ebubekir Şahin başkanlığındaki RTÜK’ün tek hedefi; iktidarı ve sarayı serbest ve örneksiz yayıncıların eleştirilerinden korumaya çalışmak, iktidarı eleştirebilenleri de susturmak… RTÜK basın, anlatım özgürlüğünün önündeki en büyük engeldir.”

***

Yandaşa verilen ilanlar Meclis gündeminde

Amme bankalarının gazete ve tv kanallarına yönelik duyuru ve reklam dağıtımındaki ‘adaletsizlik’ Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, Tarım Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın 2020 yılı gazete ve tv duyuru ve reklamlarının tamamen iktidar yanlısı gösterim icra eden basın organlarına verilmesi; aralarında Sözcü, Fox TV, Halk TV’nin de bulunmuş olduğu gazete ve kanallara asla duyuru/reklam verilmemesinin gerekçesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Çakırözer, “Amme bankalarının verdiği ilanlar 84 milyonun birikimlerinden, vergilerinden ödeniyorsa kanallar ve gazetelere adil dağıtılmalı. Fakat iktidarı destekleyen tirajı, seyircisi olmayan gazetelere hortumla amme deposu aktarılırken, gerçekleri yazan basın organlarına tek santim duyuru, tek kuruş reklam verilmiyor. Bu büyük adaletsizliktir, halkın parasının peşkeş çekilmesidir. Basın özgürlüğünün ve halkın danışma hakkının engellenmesidir” dedi. Çakırözer, Fuat Oktay,’a duyuru reklam dağıtımındaki kriterlerini ve amme bankalarına aracı olan ajansları sordu.