Resmi sonuç beklenmedi: Erdoğan, Biden’a tebrik mesajı gönderdi

0
43
Recep Tayyip Erdoğan Donald Trump

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’a tebrik mesajı gönderdi. AKP Sözcüsü Çelik, dün yaptığı açıklamada, “Türkiye, seçim sonuçları belli olduğu zaman kazananı tebrik edecektir” demişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında, “seçim sonuçlarının dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını” diledi.

“Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır” ifadesini kullanan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır. Önümüzdeki dönemde ABD yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum. Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum.”

AKP’Lİ ÇELİK, ‘SONUÇLARIN RESMEN BELLİ OLMASINI BEKLİYORUZ’ DEMİŞTİ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, dün yaptığı açıklamada, “ABD seçimlerini çok yakından takip ettik, şu andaki tartışmaları takip ediyoruz. Türkiye, seçim sonuçları belli olduğu zaman kazananı tebrik edecektir. Seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.