Rantın temelini ‘şahsım’ attı

0
36
Kanal İstanbul

İktidarın talan projesi Kanal İstanbul’un ‘temel atma’ töreni dün gerçekleşti. Ranta karşı İstanbul’u korumak için çaba sarfeden hayat savuncuları merasim esnasında Bakırköy’de fiil yapmış oldu. Kolluk kuvvetleri eylemcileri ablukaya aldı.

Dün, Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma törenine helikopterle gelen Erdoğan’a TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, kabine üyeleri ve pek oldukca siyasal de birlikte rol aldı. Konuşmasında, “Kanal İstanbul Projesi’ni 11 sene ilkin milletimizle paylaşmıştık. İç ve dış badireler nedeniyle ilerlemesi gecikti” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Kanal İstanbul kim bilir dünyanın en çevreci projesi olarak hayata geçirilecektir” iddiasında bulunmuş oldu. Konuşmasının devamında Erdoğan, “İktidara geldiğimizde projeye yatırım icra eden şirketlere ve kredi veren bankalara ödeme yapmayacağız” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’na da, “O parayı sizden söke söke alırlar” diye seslendi.

DEPREME BÜTÇE AYIRIN

Temel atma töreninin gerçekleştiği esnada hayat savuncuları, töreni protesto etme amacıyla Bakırköy Hürriyet Meydanı’nda bir araya geldi. İlçede oldukca sayıda kolluk kuvveti yer alırken, izahat polis ablukası altında gerçekleştirildi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına basın açıklamasını okuyan Oya Erakıncı, İstanbul’un da Türkiye’nin de Kanal İstanbul’a ihtiyacı olmadığını söylemiş oldu. “Günlerdir Sazlıdere Barajı’nın yanında iş makineleri, hafriyat kamyonları çalışıyor” diyen Erakıncı, laflarını şu şekilde sürdürdü: “Sazlıdere’nin üzerini doldurup kamyonlar daha kolay çalışsın diye yol yapılmış oldu. Baraj kenarındaki bir alanın düzleştirilmesi emek harcaması yapılıyor. Niçin? ‘Haziranda kanalın temelini atıyoruz’ yalanını hayata geçirebilmek için merasim alanı hazırlıyorlar. Günlerdir ana akım medyada dil döküp kanalın ne kadar yararlı olacağını söylemeye çalışıyorlar. Bundan dolayı İstanbul’un da Türkiye’nin de kanala ihtiyacı yok. Boğaz’daki vapur trafiği azalacak diyorlar. Bakanlık verileri bile bu trafiğin azaldığını, boğazda yaşanmış olan vapur kazalarının azaldığını gösteriyor.”

***

The Guardian: Bu çılgınca bir düşünce

İngiliz gazetesi The Guardian, bugün temel atma töreni yapılacak Kanal İstanbul projesini yazdı. Bethan McKernan imzalı haberde, “Türkiye benzer biçimde aşırı kutuplaşmış bir toplumda bile, Karadeniz’i Marmara’ya bağlayan bir kanal inşa etmek hemen hemen her insanın uzlaştığı ender bir mevzu: Bu çılgınca bir düşünce” ifadeleri yer aldı. Türkiye’de yaşayan birçok insanoğlunun, Kanal İstanbul projesini ‘astronomik maliyetli bir etraf felaketi’ olarak gördüğünü aktaran McKernan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘muhalif sesler yükseldikçe projeyi sürdürme hikayesinde daha kesin hale geldiğini’ belirtti. Resmi maliyetinin 15 milyar dolar olduğu yönündeki açıklamalara karşın, Fransa’da meydana getirilen konuşma kapsamında aslolan maliyetin 65 milyar doları bulabileceği kaydedildi.