Putin’den Erdoğan’a yanıt: Militanlar bastırılmalı ve imha edilmeli!

0
87

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde Rusya kanadından İdlib açıklaması geldi. Kremlin Sözcüsü, Dmitriy Peskov, “Putin’in Erdoğan’ın İdlib’e dair endişelerini anladığını’ ama kendisinin de ‘militanların artan saldırılarından endişeli olduğunu” söyledi.

Kremsin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a bugünkü basın toplantısında, Erdoğan’ın yarın yapacağı Rusya ziyaretine değindi. Peskov, Erdoğan’ın “Suriye ordusunun İdlib’de düzenlediği operasyonların insani kriz ve Türkiye’nin ulusal güvenliği için tehdit oluşturuyor” açıklamasına Putin tarafından bir yanıt gelip gelmediği sorusunu ise şöyle cevapladı: “Putin, Türk meslektaşlarının bu konudaki endişelerine anlayışla yaklaştığını birçok kez dile getirdi ancak Devlet Başkanı aynı zamanda İdlib’deki terör unsurlarının faaliyetlerinin yeniden canlanmasından da endişe duymaya devam ediyor ve bunu sürekli ifade ediyor, bu militanların mutlaka bastırılması ve imha edilmesi gerektiğini düşünüyor. Liderler, özellikle bu zor konuyu istişare etmek için yarın Moskova’da bir araya gelme konusunda anlaştı.”

ESAS AĞIRLIK SURİYE

Öte yandan Türkiye’nin Rusya’nın çok yakın partneri ve müttefiki olarak niteleyen, iki ülkenin askeri-teknik işbirliği gibi çok hassas alanlardaki yakınlığıyla dikkat çeken çok gelişmiş ve çok vektörlü ticari ve ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı olduğunu kaydeden Peskov, “İki ülke arasında hayata geçirilen büyük projeler ve anlaşmalar, siyasi alandaki işbirliği içinde sağlam bir zemin oluşturuyor. Bu bağlamda, elbette hem Suriye hem de Ukrayna’daki durum istişare edilecek. Ancak esas ağırlık Suriye meselelerine verilecek. Soçi Mutabakatı uyarınca Türkiye’nin sorumluluk bölgesi olmaya devam eden ve gerilimin çok yüksek olduğu İdlib’deki durum nedeniyle bunu kolaylıkla öngörebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

‘S-400 SEVKİYATI SÜRÜYOR’

Peskov’a Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemlerinin tedarik süreciyle ilgili sorular da yöneltildi.

İki ülkenin askeri-teknik işbirliği alanında büyük anlaşmaları hayata geçirdiğini anımsatan Peskov, Rusya’nın S-400’leri Türkiye’ye sevk etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

SU-35 UÇAKLARI

Dmitriy Peskov’a bugünkü basın toplantısında Türkiye’nin Su-35 savaş uçaklarının tedariki konusunda Rusya’ya bir öneri sunup sunmadığı soruldu.

“Yorum yok” yanıtını veren Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın MAKS-2019 Fuarı’nda Su-35’leri görme imkanı elde edeceğini belirtti ve iki liderin görüşmesinin sonuçlarını bekleme önerisi bulundu.

Peskov, Rusya ve Türkiye’nin gelecek vaat eden havacılık komplekslerinin geliştirilmesine ilişkin ortak projeler üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.