Putin ve Biden siber suçlarla mücadeleyi görüştü

0
25
Putin-Biden

Kremlin’den meydana getirilen açıklamada, Cenevre’deki Rusya-Amerika Zirvesi’nde başlatılan data güvenliği ve siber suçlarla savaşım diyaloğuna devam edilmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, “Rusya topraklarından yapıldığı iddia edilen bir takım siber saldırılarla alakalı son haberler bağlamında, Vladimir Putin, Rusya’nın data alanındaki kabahat emarelerine müşterek boğuşmaya hazır olduğu halde, son bir ayda Amerika’nin yetkili kurumlarından bu mevzuda hiç bir başvuruda bulunmadığını kaydetti. Bununla birlikte, bu alandaki sorunların boyutu ve ciddiyeti dikkate alındığında, Rusya ve Amerika arasındaki ortaklık devamlı, ustalaşmış ve siyasetten arındırılmış olmalı, ikili yasal mekanizmalar çerçevesinde ve internasyonal hukuk hükümlerine müsait olarak yetkili devlet yapıları içinde hususi veri alışverişi kanalları kullanılarak gerçekleştirilmeli” ifadesine işaret edildi.

Liderlerin, siber emniyet alanında mühim ve yapıcı işbirliğine duyulan ihtiyacı ve alakalı temasların devam etmesi icap ettiğini vurguladığı anlatılan açıklamada, “Toplantıda, Suriye’deki duruma da insani yönleri vurgulanarak değinildi. Her iki taraf, Rusya ve Amerika’nin BM Emniyet Konseyi’nde dahil bu konudaki çabalarının koordinasyonunu takdir etti” dendi.

Vladimir Putin’in, Florida eyaletinin Surfside bölgesinde bir binanın çökmesi kararı oldukca sayıda bireyin ölmesi sebebiyle Biden’e taziyelerini sunmuş olduğu aktarıldı.