Putin, Macron ile Ukrayna, Libya ve Karabağ’ı görüştü

0
71
Vladimir Putin

Kremlin’den meydana getirilen açıklamaya gore, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, telefonla gerçekleştirdikleri toplantıda Ukrayna, Libya ve Dağlık Karabağ’daki durumu ele aldı.

Açıklamada, “Internasyonal ilişkilerde Rusya ve Fransa arasındaki etkileşime ilişik mevzular kapsamlı bir halde ele alındı. Avrupa kıtasındaki istikrar ve emniyet problemlerine hususi ehemmiyet verildi. Buna bağlı olarak, iki ülke liderinin Ağustos 2019’da Bregancon’da Avrupa’da yeni bir emniyet mimarisi ve emniyet ortamının oluşturulmasına yönelik ortak emek verme yapılması hikayesinde vardıkları anlaşmaların güncelliğini koruduğu kaydedildi” denildi.

Ukrayna kriziyle alakalı olarak iki ülke liderinin, çözümün tek alternatifinin 2015’te önde gelen Minsk Önlem Paketi’nin uygulaması için görüşme periyodunun hızlandırılması gerektiği hikayesinde aynı fikir oldukları belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere işaret edildi:

“Rusya Devlet Başkanı, Normandiya formatı da dahil olmak suretiyle, üstlenilen bütün çabaları sabote eden Kiev’in yıkıcı eylemlerine dikkat çekerek, Ukrayna makamlarının her şeyden ilkin, Donetsk ve Lugansk ile direkt diyalog kurması ve Donbass’ın hususi statüsünü yasallaştırmasına yönelik yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi icap ettiğini altını çizdi.”

Putin’in 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihlerinde varılan Dağlık Karabağ’a ilişik üçlü anlaşmaların uygulanmasındaki ilerleme hakkındaki  data verdiği kaydedildi.

Toplantıda, Libya’daki çözüm sürecine de değinildiğine yer verilen açıklamada, “Libya’da çözüm dönemi mevzusu ele alındı. İki taraf da, bütün mühim Libya güçlerinin katılımıyla siyasal sürecin ilerlemesine daha çok katkı sağlanması icap ettiğinin vurguladı” denildi.