Peskov: ABD’nin Karadeniz’e gemi göndermekten vazgeçmesinin bölgede normalleşmeyi sağlayacağını söylemek için erken

0
23
Peskov

Günlük basın toplantısında ABD’ye ait 2 savaş gemisinin Boğazlardan 14 ve 15 Nisan’da geçişinin iptal olduğuna dair haberleri değerlendiren Peskov, “Şu anda durum son derece gergin. Çeşitli tatbikatlar için askeri teçhizatla birlikte ABD’den doğrudan Rusya sınırlarına gönderilen çok sayıda ABD ve NATO askeri bulunduğunu biliyorsunuz. Elbette mevcut durumda, ek askeri unsurlar yeni gerilim dalgasına yol açar ancak iki savaş gemisinin gönderilmemesinin bölgedeki durumun normale dönmesini sağlayacağını söylemek için henüz erken” dedi.

Gazeteciler Peskov’a Washington’un Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacağına dair ABD basınında çıkan haberleri de sordu.

‘Yaptırımlar konusunda resmi açıklamayı bekleyeceğiz’

Herhangi bir tepki vermeden önce resmi açıklamayı bekleyeceklerini kaydeden Peskov, “Ateş olmayan duman çıkmaz, ABD gazetecilerine bununla ilgili bilgi sızdırıldığı anlaşılıyor. Şimdilik gazete haberlerine bakarak herhangi bir yorumda bulunmayacağız. Her şeye rağmen Washington yönetiminin somut kararları açıklamasını bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Ulusal çıkarlarımızı koruyacak şekilde karşılıklılık ilkesi uygulanacak’

Rusya’nın ABD’nin yaptırım politikasına ilişkin tutumunda bir değişiklik olmadığının altını çizen Peskov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her türlü yaptırım niyetini kınıyoruz. Yaptırımları hukuka aykırı buluyoruz. Bu meselede her durumda karşılıklılık ilkesi uygulanacak. Bu karşılıklılık, ulusal çıkarlarımızı en iyi şekilde korunmasını sağlayacak.”