Personel sayısına Saray’dan izahat: Yeteri kadar koruma var

0
24
Yeteri kadar koruma var

Ekonomide yaşanmış olan fena gidişata karşın Saray’ın tutum etmediğini kaydeden CHP Mersin Mebus Alpay Antmen, mevzuyu TBMM gündemine taşıdı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir sual önergesi hazırlayan Antmen, bugüne dek cumhurbaşkanlığı meydana getiren adların koruma sayısı ile bunların kullandıkları araçların sayısını sordu. Antmen, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “hizmetindeki” enstruman ve personel sayısının da açıklanmasını istedi.

EKSİK YANIT

Antmen’in önergesindeki sorulardan bir tek, “Erdoğan’ın koruma çalışanı sayısı kaç?” sorusuna cevap veren Oktay, “Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün vazife alanına giren hususlar, herhangi bir emniyet zafiyeti oluşturulmayacak biçimde, yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir” dedi.

DALGA GEÇER GİBİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın kendisine gönderilmiş olduğu yanıta reaksiyon yayınlayan CHP’li Antmen, SiyasiPortal’ayaptığı değerlendirmede, “Erdoğan’ın her gittiği yerde hem helikopterler hem panzerler bununla beraber yüzlerce araçlık konvoylar oluşmakta. Dünya’nın gelişmiş hiç bir ülkesinde bu şekilde bir manzarayla karşılaşmazsınız. Ek olarak Erdoğan’ın gezdirilmiş olduğu şehirde yaşam ve trafik kilitleniyor, ara ara vatandaşı saatlerce bekletiyorlar” dedi.

“Geri kalmış, rüşvetin kol gezdirilmiş olduğu, devlet müesseselerinin bittiği, adaletin olmadığı, hüküm bağımsızlığının kaldırıldığı ülkelerde devleti yönetenlere bakınca Türkiye’deki manzaranın aynısını görürsünüz” diyen Antmen, şunları söylemiş oldu:

“Bizler bu yola kefenle yola çıktık, diyerek binlerce korumayla araçla, helikopterle dolaşmak, trajikomik bir konum. Vatandaşından korkanlar, ne olursa olsun kabahat işleyenlerdir. Büyük suçlar büyük koruma ordularına yol açar. Ek olarak muazzam meblağlarda paralar bu koruma orduları için harcanıyor. Normal olarak Cumhurbaşkanı korunmalı, korunacak da. Sadece bizde yaşanmış olan konum oldukça daha başka ve vahim. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a bir sual önergesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç koruma, enstruman, helikopter ile korunduğunu sorduk. Gelen cevap adeta yaşanmış olan vahim durumun itirafı şeklinde. Bizler halk olarak bizlere yeteriz de bir bu saray iktidarına yetemedik. Onlar kendine yetirsin diye bu ülke deposu saraya ve etrafına, koruma ordularına akıtılıyor. ‘Yeteri kadar’ ne demek? Bu halkın kaç lirasının Erdoğan’ın koruma ordusuna harcandığını açıklamak bu kadar mı zor?”