Öztrak: Karanlık güçler ve onları sahneye sürenler amaçlarına ulaşamayacak

0
44
Faik Öztrak

Öztrak, Belediye Başkanları Çalıştayı kapsamında geldiği Gaziantep’te organize edilen basın toplantısında, HDP İzmir İl Başkanlığına yönelik düzenlenen saldırıyı lanetleyerek, yaşamını kaybeden Deniz Poyraz’a rahmet diledi.

Son 3 yılda siyasal yaşantıda kutuplaşma ve gerginliğin arttığını belirten Öztrak, tehdit dilinin sosyal barışa ve özgürlüğe kastettiğini söylemiş oldu.

“Karanlık birtakım ellerin bir süredir saldırılarını artırdığını”  söyleyen Öztrak, şunları kaydetti:

“Bir süredir gazetecilere, siyasetçilere, siyasal partilere yönelik fiili saldırılarını artırdı. Onlarca kere söyledik, demokrasilerde özgürlüğün bedeli, devamlı ihtiyatlı olmaktır. Hepimiz bu pis senaryoları, daha ilkin de gördük. Milletimiz aynı pis suda bir kez daha yıkanmayacak kadar tecrübelidir. Bulanık suda balık avlamaya çalışan o karanlık güçler ve onları sahneye sürenler, bilsinler ki amaçlarına ulaşamayacak. Milletimizin emniyet kaygılarını artırarak, korkuyu manipüle ederek, hürriyet taleplerini baskı dibine almaya kalkanlara, bu ulus artık geçit vermeyecektir. Hepimiz bu ülkenin demokratları olarak demokrasimize, özgürlüğümüze, sosyal barışımıza sıkı sıkıya sarılacağız.”

Milletin can ve mal güvenliği sağlamanın hükümetin rolü bulunduğunu aktaran Öztrak, “Bu hücum, bütün yönleriyle aydınlatılmalıdır. Hükümet saldırganı, eylemin planlayıcılarını, reel failleri hızla hüküm önüne çıkarmalıdır.” ifadesini kullandı.

‘Erdoğan sustu, AK Partililer sustu’

Öztrak, İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun, “mafyadan ayda 10 bin dolar alan bürokrat” açıklamasına ait de şöyleki konuştu:

“Erdoğan sustu. AK Partililer sustu. Medyanın büyük kısmı sustu. Savcılar da seyretti. Hepimiz ise bu vahim beyanın takip edeni olduk. TBMM başkanına ‘milletvekilleri şike altında, bakana bu adı sor’ dedik. Nihayet bu tayin bakan, tam üç hafta sonrasında TBMM Başkanına gitti. İçişleri Bakanı, mafya elebaşının maaşa bağladığı siyasetçinin halen vekil olmadığını söylemiş. Fakat bu bakan, mafyadan rüşvet alan bürokrat hakkındaki savcılara bir ay sonrasında anlatım verdi. Savcılar ise o gelmeden kendisini çağrı edip, bir şey soramadı.”

Gaziantep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölmesiyle alakalı yargılanan sanık Mehmet K’nin ev hapsi kararıyla tahliye edilmesine reaksiyon yayınlayan Öztrak, Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Başkanı Joe Biden görüşmesinin ise Türkiye açısından iyi geçmediğini söylemiş oldu.