Özelleştirmede son durak barajlar: Akköprü Barajı satışa çıkarıldı!

0
34
Akköprü Barajı

Dalaman Çayı üstünde bulunan Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile santral tarafınca kullanılan taşınmazlar satışa çıkarıldı. Duruma reaksiyon yayınlayan CHP Muğla Mebus Burak Erbay, “Bu barajın satılması ülkemizin iyi mi bir çıkmaza girdiğini ortaya koymaktadır. Özelleştirme sonucu hemen geri çekilmelidir” dedi.

CHP Muğla Mebus Burak Erbay; Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırlarında, Dalaman Çayı üstünde bulunan Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile santral tarafınca kullanılan taşınmazların Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafınca satışa çıkarıldığını belirtti. Erbay’ın, CHP Dalaman İlçe Başkanlığı’nda icra ettiği izahat şu şekilde:

“Köyceğiz ilçesi sınırları içinde kalan ve Dalaman Çayı üstünde bulunan Akköprü Barajı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildiğini ve özelleştirilmek istendiğini öğrendik. Akköprü Barajı; Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgelerini besleyen en mühim su kaynaklarında birisidir. Bu baraj bölgedeki tarımsal sulama için fazlaca önemlidir. akköprü barajı 142 bin hektar ziraat alanının sulanmasını sağlamaktadır. binlerce insan tarımsal üretimle yaşamını kazanmaktadır.

‘BİRÇOK DEĞER AKP ELİ İLE ÖZELLEŞTİRİLMEKTEDİR’

Akköprü Barajı’nın temeli 1995 senesinde atıldı. 2011 senesinde inşaatı tamamlanarak su tutmaya başlandı ve 2012 senesinde da hizmete açıldı. Bu baraj için milletin cebinden o dönemin parası ile ortalama 4 katrilyon çıktı. Türkiye’nin 6. büyük barajı olan Akköprü Barajı ortalama 115 megavat elektrik üretiyor.

Senelerdir büyük emek ve gayret gösterilerek inşa edilen birçok kıymet AKP eli ile özelleştirilmektedir. Vatanımızda ne kadar stratejik kuruluş var ise satıldı. Şimdi de sıra baraj ve enerji santrallerine geldi. Enerji, dünya için yaşamsal öneme haizdir. Hele ki tabiat dostu hidroelektrik santralleri fazlaca daha büyük öneme haizdir. Sadece AKP iktidarının yanlış iktisat politikaları sebebiyle ülkemiz gün geçtikçe daha büyük krizlere sürüklenmektedir. Bu krizlerden çıkmanın yolu miras yedi bir halde bu ülkenin varlıklarını satmak değildir.

Bu barajın satılması ülkemizin iyi mi bir çıkmaza girdiğini ortaya koymaktadır. AKP kendini kurtarmaya iş koşturmacasındadır Muğla halkı olarak; Köyceğiz, Dalaman, Ortaca halkı olarak bu yatırımın devletin uhdesinde kalmasını istiyoruz. Bu özelleştirmeye karşıyız. Bu özelleştirme sonucu hemen geri çekilmelidir. Barajın satılmasına karşı direneceğiz.”