Öğrenciye yardım yandaşa yaradı

0
33
yandaş

Mamak Belediyesi’nin, ‘EBA destekli tablet alım işi’ için AKP’li adı tercih etmiş olduğu ortaya çıktı. İdare, toplamda bin tane almış olduğu 1,1 milyon TL’lik tabletleri, AKP mebus aday adayının inşaat şirketinden temin etti.

SÖZLEŞME BEDELİ 1,1 MİLYON TL

AKP’li Murat Köse yönetimindeki Mamak Belediyesi, “EBA Destekli Tablet Alım İşi” ihalesi açtı. Mamak Belediyesi Data İşlem Müdürlüğü’nce 22 Ocak’ta meydana gelen ihalede, “Amme ihalelerini istenilene verme aracı” olarak kullanıldığı nedeni öne sürülerek eleştirilen pazarlık yöntemine başvuruldu.

İhale için üç firma doküman satın alırken iki firma ihaleye öneri sundu. Teklifleri değerlendiren Mamak Belediyesi Data İşlem Müdürlüğü, 5 Şubat’ta kararını verdi. Pazarlık yoluyla meydana gelen ihaleyi GNT İnşaat adlı firma kazanmıştır. Firma ile yönetim içinde 1,1 milyon TL’lik kontrat imzalandı.

AKP’li Mamak Belediyesi’nden 1,1 milyon TL’lik ihale alan firmanın kurucusunun da AKP’li olduğu ortaya çıktı. Firmanın kurucusu ve Idare Kurulu Başkanı Abdülkadir Akboz’un 2015 ve 2018 yıllarında AKP’den mebus aday talibi olduğu öğrenildi.

RANT DEVŞİRMEK SİYASİ AHLAKSIZLIKTIR

CHP Ankara Mamak Belediyesi Öbek Başkanvekili Ferat Tokmak, ulus kıraathanesi imal işinde olduğu şeklinde tablet alım işinde de AKP’li bir isimle anlaşılmasını eleştirdi. Tokmak, “Mamak Belediyesi’nde hakkaten tuz kokmuştur” laflarıyla tepkisini dile getirerek şunları kaydetti:

“Ne süre bir yolsuzluk, ne süre ihalede erkek kayırma, ne süre yandaşa iş paslama haberi duyulsa akıllara ilk Murat Köse ve Mamak Belediyesi geliyor. Mamak’ta yaşayan bir yurttaş olarak hakkımı helal etmiyorum. Yardım kampanyaları üstünden rant devşirmek siyasal ahlaksızlıktır.”