Mustafa Sarıgül, Zülfü Livaneli’yi hedef aldı

0
26
Mustafa Sarıgül Zülfü Livaneli

Türkiye Değişiklik Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında yazar Zülfü Livaneli’nin Ecevit hakkındaki geçmişte yazmış olduğu ve yeniden gündeme gelen yazısına sert laflarla reaksiyon verdi. Sarıgül, “Sayın Livaneli, Ecevit’i sevenlere özür borcunuz var” dedi.

Sarıgül açıklamasında, “Bu ülkeye senelerce hizmet etmiş, her lafında milleti düşünmüş, yalnız “Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzenlilik” istemiş, “Toprak işleyenin, su kullananındır” demiş, işçinin, alın terinin ve emeğin savunucusu olmuş, inançlara hürmet duymuş, laikliğe devamlı sahiplenmiş ve bu ülkede başbakanlık yapmış Sayın Bülent Ecevit’in, sağlığında yapamadığınız bu söylemleri bugün ardından konuşuyor olmanız, bizim devlet anlayışımızda hiç yer almamaktadır” dedi.

“Ben siyasal yaşamım süresince hakkı Hakka devamlı teslim etmişimdir bundan sonrasında TDP olarak aynı halde bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz ve sözümüzü de kimseden esirgemeyeceğiz” diyen Sarıgül, “Sayın Ecevit, insan hakları ve Türkiye’nin milli birliğini her zaman önemsemiş ve korumuştur. Vakti saati ulaşınca, her insanın sustuğu zamanlarda Amerika’ye baş kaldırmış, Kıbrıs’ta da yalnız Kıbrıs Türkleri için değil, Rumlar için de sulh istemiştir. Sayın Ecevit, tıpkı bizim benzer biçimde vatanına, bayrağına, milletine ve toprağına devamlı sahiplenmiştir” benzer biçimde açıklamada bulunmuş oldu.

Sarıgül açıklamasının devamında, “Sayın Zülfü Livaneli; Sayın Deniz Baykal ile uzun seneler beraberdiniz. Baykal’a yaranabilmek için gösterdiğiniz çabaları tamamımız biliyoruz. Peki öyleyse Sayın Baykal ile alakalı niçin konuşmadınız da bugün konuşuyorsunuz? O günlerde aranızdan su sızmıyordu da bugün ne değişti?” dedi.

“Toplumsal demokrasi adına bu ülke için senelerce savaşım vermiş bir parti çalışanı olarak, emek harcama arkadaşlarınızın ardından söylenen lafları kabul etmek olası değil” diyen Sarıgül, “Hele hele sağlığı ve sıhhati yerinde olmadığı, böylesi bir dönemde bunu yapıyor olmanız, sanatçı kimliğinizle asla bağdaşmamaktadır” açıklamasında bulunmuş oldu.

Mustafa Sarıgül, “Bugün hem toplumsal demokrat olup bununla birlikte geldiği yeri unutan sayın Livaneli’yi, her görüşe saygılı olmaya çağrı ediyor, kendisinin toplumsal demokrasinin kalbinde iyi mi bir iz bıraktığını ise anlayamıyorum bilemiyorum” dedi.

“Aslen bugün kendisi, toplumsal demokrasinin kalbine bir hançer saplamıştır” diyen Sarıgül, “Keşke vatandaşlarımızın zihninde Zülfü Livaneli, yalnız notalara dokunarak şarkılar meydana getiren, kelimelerle oynayarak kitaplar yazan bir sanatçı olarak kalsaydı. Geceleri gökyüzünden güneş toplayan bir sanatçı olarak kalsaydın da, bu milletin gönlünden, bir star benzer biçimde kaymasaydın” ifadelerini kullandı.