Mustafa Çalışkan’a bağlı üç daire başkanı yurt dışına atandı

0
24
Mustafa Çalışkan

Güvenlik Genel Müdürlüğü, 10 ilin güvenlik müdürünün merkeze çekilmiş olduğu ve 33 ilin güvenlik müdürünün değiştirilmiş olduğu güvenlik müdürleri kararnamesinin peşinden yurt dışındaki 27 misyona belirleme yapıldığını duyurdu. Buna gore; Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner, Brüksel’de İçişleri Müşaviri olarak göreve getirildi. Hüner’e bağlı olan Şahit Koruma Daire Başkanı İlker Arslan da İçişleri Müşaviri olarak Üsküp’e atandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun, Sedat Peker’e koruma verilmesiyle alakalı tartışmada işaret etmiş olduğu Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan’a bağlı üç daire başkanı da İçişleri Müşaviri olarak yurt dışına gönderildi.

İnterpol-Europol Dairesi Başkanı Lütfi Çiçek Katar’ın başkenti Doha’da, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Volkan İmişci Lahey’e ve Havacılık Dairesi Başkanı Modern Elmastaşı ise Atina’ya atandı. Öte taraftan, Hususi Harekat Başkan Yardımcısı Abdullah Dündar Kabil’e, Data Teknolojileri ve Iletişim Daire Başkanı Kemal Şahin Londra’ya, Muhacir Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Daire Başkanı Özer Korkmaz Lefkoşa’ya İçişleri Müşaviri olarak atandı.

Güvenlik müdürleri kararnamesiyle merkeze alınan Trabzon Güvenlik Müdürü Metin Alper Sudan’ın başkenti Hartum’a, Diyarbakır Güvenlik Müdürü Şükrü Yaman Avusturya’nın başkenti Viyana’ya, Kırıkkale Güvenlik Müdürü Günter Şenses Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya, Tekirdağ Güvenlik Müdürü Mehmet Erduğan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gönderildi.

Polis başmüfettişleri Subutay Eraslan BM Sürekli Temsilciliği’ne gönderilirken; Washington’a Teoman Kuru, Pekin’e Deniz Alemdar Paris’e Sefer Zeki Tiflis’e, Necmettin Akça Tahran’a, Cengiz Erişir Roma’ya, Gafur Cem Cehdioğlu Astana’ya, İsmail Akıntürk Budapeşte’ye, İsmail Yılmaz Bükreş’e atandı.

Mülkiye Başmüfettişi Ali Baştürk Kopenhag’ta müşavir olarak görevlendirilirken Adana Polis Meslek Tahsil Merkezi (POMEM) Müdürü Naim Cengiz Ottava’ya, Balıkesir Ayvalık POMEM Müdürü Murat Karausta Taşkent’e, Ankara POMEM Müdürü Hikmet Özmen de Kiev’e gönderildi.

Çalışkan, Peker’e koruma tartışmalarının peşinden açığa alındığı iddiaları üstüne Cumhuriyet Gazetesi’ne “Benim şeklinde bir insanı açığa kim alacak, iyi mi alacak, bir görelim bakalım” açıklamasını yapmış; sonrasında da “Bunların yazılacağından haberdar değildim” demişti.