Musluk kesilince TÜRGEV küçüldü

0
17
TÜRGEV

AKP’nin İBB’yi kaybetmesiyle Erdoğan’ın öncülüğünde kurulan TÜRGEV de hızla küçüldü. İstanbul’da 27 yurdu bulunan TÜRGEV’in bir tek 12 yurdu kaldı. CHP’li Karabat, “Kaynakları doğranan taraftar vakıflar küçüldü” dedi.

AKP’nin 2019 yılındaki tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerini kaybetmesinin arkasından Türkiye Gençlik ve Öğrenime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) da hızla küçüldü. Taraftar vakıf son iki yılda İstanbul’daki birçok yurdunu kapatmak mecburiyetinde bırakıldı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde 1996 senesinde kurulan ve AKP iktidarları döneminde amme kaynaklarının seferber edilmiş olduğu TÜRGEV, son iki yılda İstanbul’da minimum 15 yurdunu kapattı. İBB’nin AKP tarafınca yönetildiği 2018 senesinde piyasaya sürülen STK, Okul, Yurt Etkinlik Tutanağı’nda belediye kaynaklarının TÜRGEV’in İstanbul’un 16 ilçesindeki 27 yurdu için seferber edilmiş olduğu açıklandı.

AKP’nin İBB’yi kaybetmesinin arkasından da yurtlarını birer birer kapatmak zorunda kalan TÜRGEV’in web sitesinde yer edinen bilgilere nazaran İstanbul’da bir tek 12 yurdu kaldı.

GİDERLERİNİ İBB KARŞILIYORDU

İBB kaynaklarından edinilen bilgilere nazaran, AKP döneminde İBB tarafınca TÜRGEV’e birçok bina tahsis edildi. Yöresel seçimlerin arkasından da tahsis süresi sonlanmış binaların tahsisleri uzatılmadı ve TÜRGEV’in bu binaları boşaltması istendi. AKP döneminde belediye meclisi kararıyla tahsis edilen ve yeniden belediye meclisinde çoğunluğu AKP’li meclis üyelerinde olması sebebiyle tahsis kararları iptal edilemeyen yurtlarda da ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Zira bir tek bina tahsis etmekle yetinmeyen İBB, bununla beraber bu yurtların birçok giderini de karşılıyordu. İBB kaynakları, TÜRGEV’e tahsis edilen binaların yiyecek, organizasyon, emniyet giderleri ile faturalarının da belediye bütçesinden ödendiğini belirtti.

İBB bütçesinden vakıf ve derneklere aktarılan kaynakların kesildiğini vurgulayan CHP İstanbul Mebus Serbest Karabat, SiyasiPortal’ayaptığı değerlendirmede şunları söylemiş oldu:

“İBB artık tüm kamuoyunun bilmiş olduğu şeklinde talebe yurtlarını kendisi açıyor. Taraftar vakıflara tahsis edilen binalar geri alınıyor. Vakıflara bir tek bina tahsis edilmiyor, amme kaynaklarından türlü yollarla fonlanıyorlar. AKP’nin İBB seçimlerini kaybetmesiyle kaynakları doğranan taraftar vakıflar küçüldüler. Kamunun birikimleri bir dizi siyasal çıkarlarla belli yerlerle aktarılıyordu. AKP’nin İBB’yi kaybetmesiyle bu vaziyet ortadan kalktı. Yurt faaliyetleri ilke olarak devlet tarafınca yapılmalı. Cemaatlere ve tarikatlara kaynak aktarılmamalı.”

ERDOĞAN AİLESİ YÖNETİMDE

Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kurulan TÜRGEV’in idare heyeti başkanlığı görevini İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun yürütüyor. Vakfın yönetiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ile oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra birçok AKP’li de yer ediniyor.