Mühim olan reytingmiş!

0
62
Kadına şiddet

AKP ve MHP milletvekillerinin adam başat anlayışı savunduğu, çağrı edilen birtakım uzmanların adam sertliğini meşru göstermeye çalmış olduğu TBMM Hanıma Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda bu kere medya temsilcileri dinlendi. Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, şiddetin önlenmesi için yapılması gerekenlerden oldukça reyting kaygısından bahsetti.

AKP, MHP ve CHP’li vekillerce gündeme getirilen “Televizyonlarda hanımefendi başarı öyküleri haberleştirilsin” önerisine karşı çıkan Yiğitel, “İzlenemeyebiliyor. Ne olur beni yanlış anlamayın. Bunu reytinge feda edelim anlamında söylemiyorum fakat örnek olarak, hanımefendi başarı hikâyeleri eyvallah; sporda, sağlıkta, eğitimde, siyasette tamam fakat bu şekilde 7 gün 24 saat açın bir tv kanalında, hanımefendi hakları, eşitlik falan anlatın, izlenmez. Bu böyledir. Bunaltıcı, izlenmiyor” dedi.

KADIN DÜŞMANI SÖZLER

Hanıma şiddetin önlenmesi hikayesinde görüşlerine başvurulması için çağrı edilen bir öteki “uzman” Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Muhammed Kutlu ise konuşmasında skandal ifadeler kullandı. Bayanı döven adamın derhal evden uzaklaştırılmasının hata bulunduğunu iddia eden Kutlu, “anne ve kız çocuğunun plan yapmış olup babayı evden uzaklaştırmak için karakola şikâyet ettiğini, uzaklaştırma kararlarının yine ele katılması icap ettiğini” savundu. Kutlu, şunları da söylemiş oldu:
“Köyümüzde kızlara hepimiz asla yan gözle bakmadık. Bizler atımızın terkisinde düğünlere götürürdük kız arkadaşlarımızı. Onun kuralı da şudur, kızı düğüne götürmek suretiyle alan genç adam aynı halde geri bırakır. O kızı bir yere götürmüş olan birey o kızın namusunu, şerefini üstüne almıştır, ona herhangi bir halel vardığında tamamen toplumda rezil olur, dışlanır, yaşamı sona erer.”

ŞULE ÇET İTİRAFI

Kutlu ek olarak, bütün kaynaklara yakın erişimleri olması durumunda Şule Çet cinayetini noksan haberleştirdiklerini itiraf etti. Kutlu, “Bakın, oldukça üzülerek söylüyorum; o bacımızın, Şule Çet kardeşimizin atılmış olduğu iş hanında, plazada bulunuyor bizim temsilciliğimiz. Akit’te oldukça ayrıntılı haber görmemişsinizdir. Niye görmemişsinizdir? Bizler, düşündük taşındık, oldukça fena bir vaka, duyarlılık imlemek istedik şu demek oluyor ki, yani geçtik haberi” dedi.