Muharrem İnce: Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir

0
16
Muharrem İnce

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı seçiminde, “çatı aday” önermeyi doğru bulmadığını belirterek, “Memleket Partisi olarak özgüvenimiz yüksektir, 50 artı 1’i hepimiz alacağız.” dedi.

Siyasetin gündeminde erken seçim tartışması bulunduğunu anlatım eden İnce, erken seçim olabilmesi için ya Cumhurbaşkanı’nın iradesi veya 360 milletvekilinin onayının icap ettiğini, her ikisinin de iktidarın elinde bulunduğunu söylemiş oldu.

“Demokratik yollardan bu iktidarı değiştirmemiz lazım. Bunların ömrü doldu. Bizler, Memleket Partisi olarak seçime hazırız” diyen İnce, seçime girme şartlarının kolaylaştırılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Muharrem İnce, bugüne dek 51 ilde örgütlendiklerini, yakında 81 ilin tamamında örgütlü hale geleceklerini dile getirdi.

Sedat Peker’in her ay 10 bin dolar gönderilmiş olduğu mebus iddiasına da değinen Muharrem İnce, bu konuların TBMM’de araştırılmasını istedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, istila periyodunun bir esenlik problemi olmanın ötesine geçtiğini, bu zamanda gelir dağılımının daha da bozulduğunu, eğitimin, tarımın, turizmin çöktüğünü beyan etti.

Günübirlik politikalarla Türkiye’nin sorunlarının çözülemeyeceğini, sorunları çözebilmek için ciddi, realist yapısal programlara gereksinim olduğunu söyleyen İnce, “Memleket Partisi olarak önerilerimiz şunlardır; hüküm güçlenmelidir, hukuk eşittir ekmektir. İkinci olarak riskler azaltılmalı, keyfilik son bulmalı, üretim artırılmalıdır. Kararname ile faizin düşmeyeceğini hepimiz öğrenmelidir.” diye konuştu.

SEDAT PEKER’İN SUÇLAMALARI

Bir organize kabahat örgütü elebaşının birtakım ithamlarda ve iddialarda olduğunu söyleyen İnce, şu şekilde devam etti:
“Bunlar araştırılmalıdır. Siz, PKK’nın tanıklığında Genelkurmay Başkanını hapse attınız. PKK’yı şahit kabul edip, Genelkurmay Başkanını hapse atıyorsunuz da bu iddiaları niye araştırmıyorsunuz? Bu iddialar AKP’nin iç işi değildir, Türkiye’nin sorunudur. Türkiye’nin acilen pak eller operasyonuna ihtiyacı var. Buradan hep beraber çıkmalıyız.”

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, medyada partilerine yeterince yer verilmediğini, CHP’ye yakın medyanın da baskı ile Memleket Partisine yer vermediğini ileri sürdü.

İnce, “Parti genel başkanlarının aleni oturuma çıkmasını öneri ediyorum. Gelin, Türkiye’nin problemlerini iyi mi çözeceğimizi milletin gözünün önünde tartışalım” diye konuştu.

ANA DİL AÇIKLAMASI

Açıklamalarının peşinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muharrem İnce, ana dilde eğitimle alakalı düşüncelerinin sorulması üstüne, “Bizler çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Birinci olarak resmi dilimiz olan Türkçeyi. İkinci olarak, ufaklıklara evlerinde annelerinden öğrendikleri dili, bir de internasyonal dil öğreteceğiz. Hiç bir devlet, çocuğun anasından öğrendiği dili unutturamaz.” dedi.

Kanal İstanbul ile alakalı Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yönelik bir sual üstüne İnce, yapılacak kanalın İstanbul’a hiç bir hasılat sağlamayacağını beyan etti.

“Ulus İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı seçimine, ortak adayla gideceği ve HDP’nin ayrı bir aday çıkarmasının isteneceği” yönündeki iddiaların sorulmuş olduğu İnce, “Her parti çıkacak, iddiasını ortaya koyacak. İkinci turda birisi fazla aldı, destekleriz. Bizler laf veriyoruz. Fakat hepimiz alırsak ikimiz de desteklenmek isteriz. Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir. Bunu doğru bulmuyorum. Bizim Memleket Partisi olarak özgüvenimiz yüksektir, 50 artı 1’i hepimiz alacağız.” cevabını verdi.