Müftüler, ‘Bir elin verdiğini diğeri görsün’ istiyor: Bağış yapın, dekontu gönderin

0
37
Müftüler, ‘Bir elin verdiğini diğeri görsün’ istiyor: Bağış yapın, dekontu gönderin 1

Erdoğan’ın başlattığı kampanyaya, kamu kurumlarından yapılacak katkıyı büyütmek için çalışanlar üzerindeki baskı artıyor. Bazı il ve ilçe müftüleri, kampanyaya bağış için personele, “Dekontları bize ulaştırın” mesajı attı

Özel şirketlerin, alt sınır belirleyerek çalışanından maaş kestiği iddialarıyla gündeme gelen, “Milli Dayanışma Kampanyası”, Diyanet İşleri Başkanlığı için de de “Kim daha çok bağış yapacak?” yarışına dönüştü. Bazı müftülüklerin, bağış için 250 TL alt sınır belirleyerek personele, “Dekontlarınızı gönderin” mesajı attığı ortaya çıktı.

EN AZ 250 TL

Ankara’da görev yapan bir ilçe müftüsünün, personele gönderdiği mesajda, şu ifadelere yer verildi: “Kıymetli hocalarım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik devletimiz gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Bu süreçte, ekonomik olarak sıkıntı çekebilecek vatandaşlarımıza yardımcı olmak için Cumhurbaşkanımızca başlatılan yardım kampanyasına ilçe müftüsü olarak ben de bir maaşımla destek oldum. Teşkilat mensupları olarak, en az 250 TL olmak üzere kampanyaya katkı sağlayalım.”

DEKONTLAR TOPLANIYOR

İlçe müftülükleri bünyesinde bir kişinin, personelin kampanyayı destekleyip desteklemediğinin takibini yapmakla görevlendirildiği iddia edildi. İlçe müftüleri, bağış yapan personelin bağış dekontunu görevliye WhatsApp üzerinden iletmesini istedi.

İddiaya göre, bağış için alt sınır belirlenmesinden rahatsız olan personel sayısının fazla olması nedeniyle başka bir bağış modeli de geliştirildi. Buna göre, tek seferde 250 TL bağış yapmak istemeyen personele, “Bağış miktarını aylara bölerek, taksitler halinde de yapabilirsiniz” önerisinde bulunuldu.