MSB’nin işçi alımı kriterleri Meclis gündeminde: Siyasal parti üyeliğine ilişik koşul münakaşa yarattı

0
31
Milli Savunma Bakanlığı

Ulusal Müdafaa Bakanlığı tarafınca istihdam edilmek suretiyle açıktan işçi alımına ilişik müracaat kriterlerini Meclis gündemine taşıyan CHP’li Mebus Nihat Yeşil, başvuruda siyasal parti üyeliği bulunmaması şartına dair bir ifadenin yer almadığını kaydetti. İlana çıkartılan işçi alımının Mamak İlçe Başkanlığı Sekreterliği tarafınca idare heyeti üyelerine mesajla bildirildiğini de aktaran Yeşil, Ulusal Müdafaa Bakanlığı’na alınacak işçileri AKP teşkilatları mı belirleyecek? diye sordu.

İşçi alımı için askıya çıkartılan ilanda, müracaat kriterleri belirtilmesine karşın başvuranların siyasal parti üyeliği bulunmaması şartına dair bir ifadenin yer almadığını anlatım eden Yeşil, “Kamuda her kuruma siyaseti soktukları benzer biçimde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni de mi siyasete alet etmek istiyorlar? Siyasal parti üyeliği olan kişilerin başvuruları kabul edilecekse, kuradan sonrasında kaç bireyin siyasal parti üyesi olup olmadığını da Bakanlığa soracağız. Temennimiz, bu yanlıştan dönülmesidir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yeşil, Bakanlık tarafınca ilana çıkartılan işçi alımının Mamak İlçe Başkanlığı Sekreterliği tarafınca idare heyeti üyelerine mesajla bildirilerek, müracaat yapanların formlarının ilçe sekreterliğine iletilmesine dair ileti içeriklerinin ne algılama geldiğini de Ulusal Müdafaa Bakanlığı’na sordu.

‘MSB HANGİ GEREKÇESYLE AKP İLÇE BAŞKANLIĞI İLE BİLGİ PAYLAŞTI?’

Mesajın gönderimiyle alakalı olarak Ulusal Müdafaa Bakanlığı’nın bilgisi olup olmadığının yanıtlanmasını isteyen Yeşil, “Mevcut ise, hangi gerekçeyle AKP Mamak İlçe Başkanlığı ile data paylaşımı yapılmıştır?” dedi.

KPSS ŞARTI YOK, KURA ÇEKİLECEK

Öte taraftan işçi alımlarında KPSS şartı yerine toplam kontenjanın dört katı birey kura kanalıyla belirlenerek sözlü sınava çağrı edilecek. İş başvurusu yapanların 28 Temmuz tarihinde Noter huzurunda yapılacak kura çekme işlemini seyredip izleyemeyeceği konusunu Ulusal Müdafaa Bakanlığı sonrasında değerlendireceğini belirtti.

Yeşil’in Ulusal Müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle verdiği sual önergesi ise şu şekilde:

► Sözlü sınava girmeye hak kazanacak olan adayların kura yöntemi ile belirlenmesine karşın kuranın başvuranlarca izlenmesinin Covid-19 tedbirleri kapsamında hemen sonra karar verileceği belirtilmiştir. Kuranın izlenmesi yönünde bir karar niçin verilmemektedir, niçin netlik kazandırılmamıştır Kuranın iş başvurusu yapanlar tarafınca izlenmesine kura günü mü karar verilecektir? Engellenecekse Covid-19 mu gerekçe gösterilecektir?

► Yukarıda içinde ne olduğu verilen mesajın gönderimiyle alakalı olarak Ulusal Müdafaa Bakanlığı’nın bilgisi mevcut mudur? Mevcut ise, hangi gerekçeyle AKP Mamak İlçe Başkanlığı ile data paylaşımı yapılmıştır?

►Bahse mevzu iş ilanı, başkaca AKP İlçe Başkanlıkları ile de paylaşılmış mıdır? Mesajın içinde ne olduğu ile, işe alım süreçlerinde AKP İlçe Başkanlıklarının referansı öncelikli sayılacak mıdır?

►Ulusal Müdafaa Bakanlığı’nın kadroları, bir siyasal partinin kadrolarıyla mı doldurulmak istenilmektedir? Ulusal Müdafaa Bakanlığı Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafınca işçi alımına ilişik ilandaki kriterler içinde “siyasal parti üyeliği” kriterinin bulunmaması kasıtlı mı yoksa sehven mi belirtilmemiştir?

►Ulusal Müdafaa Bakanlığı, müracaat ilanında kura çekimi için hangi yönetmeliğe atıfta bulunmuştur? Ulusal Müdafaa Bakanlığı, 2002-2021 yılları aralığında KPSS şartsız olarak personel alımı yapmış mıdır?

► Ulusal Müdafaa Bakanlığı’na Mamak İlçe Sekreterliği tarafınca kaç müracaat ulaştırılmıştır?