Moldova’da yeni Başbakan Natalya Gavrilitsa oldu

0
32
Moldova’da yeni Başbakan Natalya Gavrilitsa oldu

Moldova‘da 11 Temmuz’da meydana getirilen erken parlamento tarzı sonrası, parlamento yeni başbakanı ve kabineyi belirlemek için toplandı.

Parlamentoda meydana getirilen oylamada, Gavrilitsa’nın adaylığı, Sandu’nun kurduğu Fiil ve Dayanışma Partisinin (PAS) 61 milletvekillinin oyuyla kabul edilirken adaylığına, Toplumcu Parti ve Komünist Parti’den oluşan koalisyon ve ‘Şor’ Partisi karşı çıktı.

Natalya Gavrilitsa, burada meydana getirdiği konuşmada, ülkenin yönetilmesiyle alakalı dört senelik planı sunarak, “Bu program, hakkaniyet reformu, devlet kuruluşlarının yolsuzluktan temizlenmesi, yatırımların teşvik edilmesi, emek verme yerlerinin sayısının arttırılması, emekli maaşların yükseltilmesi, toplumsal desteğin sağlanması, salgınla savaşım benzer biçimde unsurları yer alıyor” dedi.

Son 30 yılda devlet kuruluşlarının “zenginleşmek” için kullanıldığını vurgulayan Gavrilitsa, “Bu tekrar olmayacak. Yeni hükümet yolsuzluk suçlularını korumayacak. Yolsuzluk yöntemiyle biriktirilen kaynakları geri alacağız ve bu parayla okul, yetimhane, kültür merkezleri ile yolları onarım edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dış siyasette ise Romanya, Ukrayna, Amerika, Rusya ve AB ülkeleri ile ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Gavrilitsa, bunun için birtakım bakanlıkların bölünmesi icap ettiğini belirtti.

Parlamento Başkanı İgor Grosu da Gavrilitsa’yı güvenoyu almasıyla kutlama ederek yeni kabineye başarılar diledi.