Mithat Sancar: Finale doğru gidiyoruz

0
35
Mithat Sancar

Partisinin öbek toplantısında icra ettiği konuşmada ‘finale doğru gidildiğini’ belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “İçinden geçtiğimiz bu devre tekçi, baskıcı, inkarcı zihniyetle eşitlik, hakkaniyet ve hürriyet isteyen zihniyet içinde mücadelenin final yolu olacaktır” dedi.

“İçinden geçtiğimiz bu devre tekçi, baskıcı, inkârcı zihniyetle eşitlik, hakkaniyet ve hürriyet isteyen zihniyet içinde mücadelenin final yolu olacaktır” diyen Sancar, ‘finale doğru gidildiğini’ kaydederek, “Bu ülkedeki bütün ezilenlerin savaşım ortaklığını pekiştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sancar, hakikat ve hakkaniyet mücadelesini sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceklerini belirterek, “Yolsuzlukluk, zaruret, zulüm üreten bir felaket sistemiyle karşı karşıyayız. Ortaya saçılanların haddi hesabı yok fakat kime sorarsanız bunlar daha buz dağının gözüken bölümü. Boğazına kadar yolsuzluğa, talana, ranta bulaşmış kurumlardan medyasına, yargısına, bürokrasisine varıncaya kadar her yeri bu kirlilik çarkının dişlisi haline getiren bir iktidar düzeni var bu ülkede. Bu mafyatik düzeni değiştirebilmek için savaşım ediyoruz” diye konultu.

Mevcut sistemin on senelerdir aynı araçlar, aynı yöntemler ve aynı şahıslarla işlediğini dile getiren Sancar, laflarına şöyleki devam etti:

“HDP’YE SALDIRMAYA DEVAM EDECEKLER”

“Bunlarla varlığını sürdürüyor. Ayak izlerine bakarak suçun merkezi durumundaki mağaradan uzaklaşmamak. Hep beraber yapmamız ihtiyaç duyulan şey suçun merkezine doğru ilerlemek. Bugün suçun en büyük merkezi tepeden tırnağa mafyalaşmış, asılsız, talan ve kan iktidarının düzenidir.

Bu temizliğiyle, inancıyla, kararlılığıyla bu düzenden ve sistemden çıkışı sağlayacak güç HDP’nin mücadelesidir. Saldırıların nedeni budur. Biliyorlar bu sisteme reel alternatif halklar için hürriyet, inançlar için eşitlik, emekçiler için huzur, ergenler için ümit, bayanlar için hayatlarını kendilerinin belirlediği bir düzenlilik. İşte bu fikriyat HDP’nin temelidir.

HDP’ye saldırıyorlar, saldırmaya devam edecekler. Bu iktidarın korkusu büyüktür, HDP iktidarın kimyasını bozmuştur.

Sertlik odağı olan bu iktidarın kendisidir. Sertlik arıyorsanız, bizlere değil, bizlere yapılana bakın. Bizim yaptığımız şey bu ülkede barışı sonuna kadar korumak için çaba sarfetmek. Sertliği bu ülkenin tüm alanlarından çıkarmak.”

“POLİS ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NE VAHŞİCE SALDIRDI”

“Siirt Pervari’de aralarında hanımefendi ve evlatların da bulunmuş olduğu göçmenlerin kamyonuna korucular tarafınca yaylım ateşi açılıyor. 2 muhacir katlediliyor. 10’u da yaralanıyor. Sivilleri, biçare göçmenleri hedef alan, gözünü kırpmadan katletmeyi becerebilen bir sistem. Şiddetin odağı kim? Bizzat iktidarın kendisidir. Hafta sonu İstanbul’da düzenlenen Özsevi Yürüyüşü’ne de polis vahşice hücum etti. Şiddetin en ağırını uyguladı. Bir gazetecinin boğazına basarak öldürmeye girişim etti. George Floyd örneği hala hafızalarda iken bundan bile ürkmeyen bir sertlik aygıtı ürettiler. Sertlik İçişleri Bakanlığı sözcülerinin açıkça savunduğu bir şeydir işte. Şiddetin odağı bu iktidarın kendisidir.”

KAPATILMA DAVASIYLA İLGİLİ DE KONUŞTU

“Netice, mahkeme sonucu ne olsa olsun HDP fikriyatı ve halkların ortak mücadelesi ile bu mücadeleyi sürdürecek, şayet hesap seçimse kapatsanız da seçimlerde ülkenin geleceğini belirleyecek enerjisini sonuna kadar ortaya koymanın yolunu yaratacaktır. Bu yolu kapatabileceğinizi düşünüyorsanız elimizde yalnız toplu iğne kalsa onunla yeni yeni yollar açacağız. Türkiye’nin geleceğini bu inançla kuracağız. İstedikleri kadar dava açsınlar bunların miadı doldu. Onlara bunu gösterecek şey hepimizin ortak mücadelesi.”

“AKP’YE OY VERENLER DE BU MÜCADELEYE DAHİL”

“Hepimizin mücadelesine’ AKP’ye oy verenler dahi tüm vatandaşlarımız dahildir. Artık bu iktidarın sizin oylarınızla bu düzeni sürdürmesine izin vermeyin. Size vehamet salacak propagandalar yaparlarsa, bizler iktidardan gidersek sizinde bütün kazanımlarınız elinizden gidecek derlerse inanmayın. Sizin kazanım ve haklarınız da tüm yurttaşların hakları ve kazanımları benzer biçimde bizim sorumluluğumuzdadır. Bizler o hakların da vatandaş olarak kazanımların da güvencesiyiz.”