Mithat Sancar: Bir satış borsası açıldı, hepimiz kimin kimi satacağını merakla bekliyor

0
41
Mithat Sancar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları hakkındaki Meclis’te komisyon kurulması çağrısında bulunmuş oldu. “Bir satış borsası açıldı” diyen Sancar, “Hepimiz kimin kimi satacağını merakla bekliyor” dedi.

Mithat Sancar, partisinin TBMM öbek toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına değinen Sancar, “Gelin, Meclis’te komisyon kuralım. Yahut biz araştıralım. Korkulu bir suçlular düzeni oluşturulmuş. Onun için partimize kapatma davası, Kobani davası açıyorlar” dedi.

“Bir satış borsası açıldı” diyen Sancar, “Hepimiz kimin kimi satacağını merakla bekliyor. Satış sırası bana ne vakit gelecek diye bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

HDP’ye oluşturulan kapatma davası hakkındaki değerlendirmelerde bulunan Sancar, “Bu dava boşa çıkacak. İki adet sebebi söyleyeceğim. Birincisi halkımızın bizlere gösterdiği büyük yardımcı. Bu halkla gelecek ittifakı yaptık bizler. Bu halk bu partiye haiz çıkacak biliyoruz. Bu partiye yönelen her atak, milyonların iradesine saldırıdır. Kürt halkı iradesine de sonuna kadar haiz çıkacaktır” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) seslenen Sancar, “Bu kadar alanen siyasal temele dayanan bir davada şahsınızın ve kurumunuzun itibarını düşünüyorsanız şimdi derhal iddianameyi kökten reddetmektir” çağrısında bulunmuş oldu.

Mithat Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“İktidar her kademede susuyorsa bu suçları kabul ediyor. Bu suskunluk bir tek iktidar çevreleriyle sınırı olan kalmıyor, ne yazık ki karşıcılık saflarında da benzer bir tutumu görüyoruz. Vakaları küçültmeye, iddiaları sıradanlaştırmaya çalışan yaklaşımlara şahit oluyoruz. Bu ülkede birilerinin aklından bir suskunluk paktı yaratmak geçiyor olabilir. Gelin hep beraber susalım bu süreci yönetim ederek geçirelim diye bir niyet var ise buradan uyarıyoruz, HDP susmayacak. HDP hakikatleri anlatmaya devam edecek, suskunluk paktını hiç tanımayacak.

Ne diyor AKP Genel Başkanı, ‘Bizim bu işlerle kaybedecek zamanımız yok’ diyor, başkaları da buna aile içi problem muamelesi oluşturmaya çalışıyor. İkisinin de çıkmış olduğu yer aşağı yukarı aynı kapı. Bunun Türkiye’ye, geçmişteki hakkaniyet anlayışına ziyanı büyük olur. Bu şekilde bir niyet var ise bundan şimdiden vazgeçsin. O haykırışı HDP yapmış olacaktır. Bu haykırışı çığ şeklinde büyütecektir. AKP Genel Başkanı, ‘Bizim bu işlerle kaybedecek zamanımız yok’ diyor, siyaset-mafya-devlet iç içeliğini palazlandırırken maşallah bol miktarda zamanınız vardı. Bu problem o denli sıradan değil. Her gün itiraf ve ikrarla doğrulanan şeyler sıradan şeyler değildir. Bizim buna ayıracak zamanımız oldukça.

“GAZETECİSİ BİLE 10 MİLYON AVRO İLE İŞ YAPIYOR”

HDP bu ülkenin vicdanıdır. Bunu yok etmek için de öyleki pis ilişkiler düzeni kurmuşlar ki gazetecisi bile 10 milyon avro ile iş yapıyor. Ve bunlar bir tek şimdi ortalığa saçılanlar. Gerçekler ortaya çıktıkça TV’de konuşanların ve onları konuşturanların muazzam çoğunluğu bu pis düzenden beslenenlerdir. Gelin, Meclis’te komisyon kuralım. Yahut biz araştıralım. Korkulu bir suçlular düzeni oluşturulmuş. Onun için partimize kapatma davası, Kobani davası açıyorlar.

İşledikleri suçlar ve onlarla bağlantılı tüm öteki işler 128 milyar doları da bulur. 128 milyar doların hesabını soracağımız şeklinde 128 milyar suçunuzun da peşinizdeyiz. Kaçamayacaksınız. Bu iktidar da bu iktidarla beraber hareket edenler de, meselelerin çevresinde dolanan, sessizlik mutabakatına göz kırpan kim var ise kaybedecek, onurla yürüyenler kazanacak. Savcılar harekete geçmiyor. Bu tarz şeyleri sayacağız bir bir. Hüküm içerisinde var ise vicdanlı insanoğlu vardır inanıyorum. Ya bu oyunları bozsunlar yahut oyundan çekilsinler.

HSK’nın demokratik meşruiyetinin olmadığını, yargıyı dizayn ettiğini söylüyoruz. Karşıcılık partileri HSK seçimlerine 11 üyeden 3’ünü almak adına iktidarla uzlaştı. Bu uzlaşmaya katılan karşıcılık partileri hüküm eliyle yaratılan kirliliklerin peşine düşmezlerse repertuvar altında olacaklar. Savcıların, hâkimlerin, çantalarla valizlerle paralar aldığını iddia ediyor, adlar veriyor Sedat Peker. Savcıların harekete geçmesi için aslına bakarsanız kâfi. Bir İdari Hüküm Hâkimi davasını karara bağlayacak müteahhitle boy boy resim çektiriyor. HSK sessiz kalmakla suça ortak oluyor. Bu egemen söylediğini de suç duyurusu kabul etmeyecek misiniz? Hâkimlerin içerisinde yüzde 25 ne yapıyor?

“HSK’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Kanal İstanbul’un niçin bu kadar ısrarla yapılmak istendiğini bilmiyor mu insanoğlu. O şekilde büyük bir rant denizi ki, Marmara Denizi’nden büyük. HSK harekete geçmek zorunda. O şekilde bir arsızlık oluştu ki kimse meydana getirdiği pis işi kamuoyuyla paylaşıyor. HSK’dan izahat bekliyoruz, bu iddialarla alakalı ne yaptınız? Kara para aklamaktan aranan biri İçişleri Bakanı’yla görüşüyor, onun sigorta bakanı yapsalardı oldukça daha iyi olurdu, işi gücü HDP. Şimdiki işinin ne işe yaradığını açıkla.

İçişleri Bakanı aranan kişilerle görüşüyor, kaçın sizi alacaklar diyor, öte taraftan da bir tweet atanan kapısına polis ordusu gidiyor. Halkın parasını mı çaldık, halka haksızlık mı yaptık? O nedenle her lafımıza ihbarında bulunuyorlar. Eş Genel Başkanı olduğum zamandan beri her konuşmaya tahkikat açmışlar. Şayet bu savcılar bunlara sessiz kalırlarsa gelecekte çocuklarına bu tarz şeyleri iyi mi anlatacaklarını şimdiden düşünsünler.

Çocuklarınız size sormuş olacaktır, ne yanıt vereceksiniz? Ya yürekli olun yahut bu çarkın parçası olun. Milletvekillerine çanta çanta para gönderilmiş olduğu söylüyor Sedat Peker. İçişleri Bakanı kendi dediğine ortada bir tahkikat olmadığına bakılırsa milletvekilidir diyoruz. Peki bununla alakalı bir inceleme yapılmaz mı?

“HERKES KİMİN KİMİ SATACAĞINI MERAKLA BEKLİYOR”

Hepimiz hepimiz hakkındaki şantaj olarak kullanabileceği belgeleri toplamış. Gün gelecek devran dönecek. Bunu kıt zekâlı olanlar bile anımsar. Yarın devran döndüğünde kullanacağı data, belgeyi kenara koyar. Kimse kimsenin üstüne gidemiyor. Bir satış borsası açıldı. Hepimiz kimin kimi satacağını merakla bekliyor. Satış sırası bana ne vakit gelecek diye bekliyorlar. Demokratik ittifak olmadan bu suçlular ortaya saçıldıkça kabahat normalleşecek, yüzsüzlük egemen olacak. HDP bu düzeni değiştirebilmek için üstüne düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır. Bizler hiç kimseye aslına bakarsanız gelin beraber seçime girelim, şu ittifaka dahil olalım demiş değiliz dostlar. İlkeleri ortaya koyuyoruz. Uzak duracağınız şey kabahat düzenidir. Aranıza lüzumlu mesafeyi koymadığınız takdirde bilvasıta ortak olmuş olursunuz.

“BU DAVA BOŞA ÇIKACAK”

Cumhuriyet savcısı kapatma davası için elimizden geleni yaptık diyor. Birazcık utanma. HDP’ye kapatma davası açarken bu kadar çürük şeyleri kanıt olarak iddianameye koyabiliryorsan, diğerlerine karşı da sessiz kalıyorsan, senden isteyeceğimiz şey utanma duygusudur.

Bu dava boşa çıkacak. İki adet sebebi söyleyeceğim. Birincisi halkımızın bizlere gösterdiği büyük yardımcı. Bu halkla gelecek ittifakı yaptık bizler. Bu halk bu partiye haiz çıkacak biliyoruz. Bu partiye yönelen her atak, milyonların iradesine saldırıdır. Kürt halkı iradesine de sonuna kadar haiz çıkacaktır.

AYM’YE ÇAĞRI

Bir de AYM hâkimlerine sesleneceğim. Bu kadar alanen siyasal temele dayanan bir davada şahsınızın ve kurumunuzun itibarını düşünüyorsanız şimdi derhal iddianameyi kökten reddetmektir.

Bu davayı açmadan ilkin MHP her birinize şantajlar yöneltti. Bu bir siyasal operasyon. Sevgili raportör kardeşim bu siyasal operasyonun ismini senin de koymanı bekliyoruz. Reddetmek göreviyle karşı karşıyasın.”