Mısır’dan ‘Türkiye ile ilişkileri normalleştirme’ açıklaması

0
22
Samih Şukri

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Şukri, “Düzgüsel ilişkilerin ülkelerin içişlerine karışmaması üstüne kurulu bulunduğunu yine vurguluyoruz” dedi.

Mısır’daki Kahire ve en-Nas kanalına konuşan Şukri, “İlişkilerin normale dönmesine yeni bir zemin hazırlayacak adımları değerlendirmek suretiyle (Türk tarafıyla) temaslarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkiler ve Libya’daki vaziyet arasındaki linke ilişik de Şukri, “Mevzunun birçok yönü olduğunu ve Libya’nın, Mısır ve milli güvenliği için büyük ehemmiyet taşıdığını” söylemiş oldu.

Türkiye’den gösterim icra eden “Mısır muhalefetine” ilişkin kanalların Mısır yönetimine karşı eleştirilerin dozunu azaltmasının iki ülke ilişkilerinin normalleşmesine zemin hazırladığını anlatım eden Şukri, şunları kaydetti:

“Düzgüsel ilişkilerin ülkelerin içişlerine karışmaması üstüne kurulu bulunduğunu yine vurguluyoruz. Bu internasyonal kabul görmüş bir politikadır, istikrarlı olur ve devam ederse ilişkilerin normalleşmesine, ilişkiler için en müsait çerçeveyi ve iyi mi devam edileceğini belirlemek amacıyla değişik seviyelerde temasların sürdürülmesine neden olur.”

NE OLMUŞTU?

Mısır’ın daveti üstüne Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında Türkiye’den bir kurul 5-6 Mayıs’ta Kahire’yi ziyaret etmişti.

Türkiye ve Mısır heyetlerinin Kahire’de meydana getirdiği istikşafi kalifiye görüşmelerin samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirildiği ve iki ülkenin, istişarelerin bu turun neticelerini değerlendirip müteakip adımları kararlaştıracağı bildirilmişti.

Geçtiğimiz aylarda Kahire-Ankara ilişkilerine dair pozitif sinyaller verilmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Şark Akdeniz’de en uzun karası ve kıyıları olan iki ülke olarak ilişkilerimizin seyrine gore ikimiz de yarın deniz yetki alanları konusunu Mısır’la görüşme edebiliriz, kendi aramızda da ileride bir antak kalma imzalayabiliriz” demişti.

Bunu Mısır Enformasyondan Görevli Devlet Bakanı Usame Heykel, Türkiye hükümetinin Kahire ile ilişkilere yönelik son kararlarını “iyi bir teşebbüs” olarak nitelendirmesi takip etti.

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler 2013’ten bu yana karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde sürdürülüyor.

Bu süreçte iki ülke dışişleri bakanları içinde muhtelif vesilelerle kısa görüşmeler gerçekleştirilirken, Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği ile İskenderiye Başkonsolosluğu faaliyetlerine devam ediyor.