Miami Belediye Başkanı’ndan ‘Küba bombalansın’ çağrısı

0
16
Francis Suarez

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Küba’da bir süredir geçindiren hükümet karşıtı gösterilerle alakalı olarak Küba’nın bombalanması çağrısında bulunmuş oldu.

‘Besin kıtlığı ve yüksek fiyatlara karşı’ düzenlenmiş olduğu belirtilen eylemlere, Amerika’nin muhtelif bölgelerinden de muhtelif yardımcı gösterileri düzenleniyor.

Belediye Başkanı Suarez de, düzenlenen eylemlere etken katılım sergiliyor.

Amerika FOX News’a konuşan Küba’nın Amerika için bir tehdit bulunduğunu zira ‘yarımküreye komünizm ihraç ettiğini’ söylemiş oldu. Suarez, “Küba, komünizmi yarımküreye ve bütün dünyaya ihraç ediyor ve bunu on senelerdir yapıyor. Bu, Amerika’nin milli güvenliğini ilgilendirmesi ihtiyaç duyulan bir şey” ifadelerini kullandı.

Suarez ek olarak, Küba’nın ‘bölgedeki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri olmasının yanı sıra, Amerika tarafınca tanımlanan terörün devlet destekçisi’ bulunduğunu iddia etti.

Suarez, salı günü verdiği röportajda Küba’ya yönelik askeri müdahalenin bir seçenek bulunduğunu söylemiş oldu ve daha önceki başka askeri müdahalelerden örnekler verdi.

‘Askeri müdahale masada olmalı’

“Pakistan’da Usame bin Ladin’i ortadan kaldıran Demokrat bir cumhurbaşkanının müdahaleleri oldu ve Kosova’da Başkan Clinton hava saldırılarıyla insani bir meseleye müdahale etti. Şu demek oluyor ki tarihte pek oldukça fırsat oldu” diyen Suarez’in lafı, hakikaten askeri müdahale olup olmadığını soran muhabir tarafınca kesildi ve Suarez de suali onaylayarak askeri müdahalenin masada olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Küba’ya yönelik ambargonun kaldırılması talebine de karşı çıkan Suarez, “Başarısız hükümet sistemleri için Amerika’yi suçlayabilmek istiyorlar” dedi.

Sadece Suarez’in bu çağrıları, eylemciler içinde oldukça ödenek bulmadı.

Belediye başkanının bombardıman çağrısı üstüne oldukça sayıda toplumsal medya kullanıcısı bu fikre karşı çıkarken, Biden destekçilerinden biri ise “Besin, deva, mühendis ve toplumsal hizmet görevlileri gönderin, asker değil. Bir kere olsun barışçıl bir salgın tecrübe edelim” paylaşımında bulunmuş oldu.

Bazıları ise, Amerika’nin Afganistan bataklığından zor bela çıkarken başka bir ülkeye müdahale etmekten kaçınması icap ettiğini söylemiş oldu.