MHP’den Atatürk’e lanet okuyan Erbaş’a ‘uyarı’ göndermesi

0
41
Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk’e lanet okuyan konuşmasına MHP cephesinden bir ‘gönderme’ ile yanıt geldi. Danışmanı, Bahçeli’nin bazı sözlerini hatırlatarak, “Başkaları da bu sözü ders ve uyarı olarak alabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı Ayasofya’daki namazda cuma hutbesini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okudu. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkarak, yaptığı hutbe konuşmasında, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” dedi.

Bu sözler, geniş kesimler tarafından tepkiyle karşılanırken daha sonra Diyanet’in sitesinden kaldırıldı.

MHP’nin yayın organı Türkgün gazetesinin bugünkü birinci sayfasında bu tartışmaya ilişkin değerlendirme yer aldı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı ve Türkgün gazetesi yazarı Yıldıray Çiçek’in yazısında, “Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, keşke Ayasofya hutbesinde ‘İstanbul’u fethederek bize Ayasofya gibi şaheseri kazandıran büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmed’e ve İstanbul’u İtilaf devletlerinin işgalinden kurtaran ve Ayasofya gibi şaheseri Türkiye Cumhuriyeti tapusuna ‘Ayasofya-i Kebir Cami Şerifi’ şeklinde yazdıran büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet olsun’ deseydi, bu tartışmaların hiçbiri yaşanmazdı. CHP ve yancıları en azından böyle bir malzeme kullanamazdı. En büyük eksiklik bu olmuştur” ifadelerini kullandı.

Çiçek, yazısının devamında CHP’ye tepki gösterirken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a da isim vermeden göndermede bulundu. Çiçek, şu satırları yazdı:

“MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği ‘Atatürk bizimdir, Fatih de bizimdir. İkisi arasına nifak eken kesinlikle bizden değildir’ ölçüsü bizim bakış açımızı belirler… Osmanlıyı sevmeyen, Atatürk’ün kurup emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet eden mevcut CHP bu sözün bizzat muhatabıdır. Başkaları da bu sözü ders ve uyarı olarak alabilir.”

Türkgün’ün bugünkü birinci sayfası şöyle: