MHP’de ‘Cemal Enginyurt’ istifası

0
32
Cemal Enginyurt

MHP’nin Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’u “kesin ihraç istemiyle” disipline sevk etmesinin ardından MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz partisinden istifa ettiğini açıkladı. Yılmaz, “Partisinden atsalar dahi gönlünden MHP’liliği atamazlar” dedi.

Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye fındık üreticisinin sorunları üzerinden “Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir” sözlerini kullanmasının ardından partisinden “kesin ihraç istemiyle” disipline sevk edilmişti. Enginyurt’un partiden ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine tepki gösteren MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Yılmaz, Enginyurt’un Orduluların sesi olduğun belirterek, “Vekilimize sahip çıkma konusunda MHP Ordu İl Başkanlığı’ndan istifa ediyorum. Biz onurlu insanlarız. Liderimizin emrindeyiz. Anamızdan il başkanı olarak doğmadık” dedi.

Yılmaz, Enginyurt ve kendisinin partisinde kalacağını söyleyerek, “Vekilimiz çocukluğunden beri ülkücüdür. Partisinden atsalar dahi gönlünden MHP’liliği atamazlar. Bizim de öyle” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Cemal Enginyurt, son olarak Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli üzerinden AKP’yi eleştirmiş, AKP’nin MHP’yi yok saydığını dile getirmişti.

“Cumhur İttifakından başka bir şey söylemiyoruz” diyen Enginyurt, “Biz her söze başladığımızda Sayın Cumhurbaşkanı diye başlıyoruz. Ama bu arkadaşlar bizi yok sayıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Enginyurt’un açıklamasında şunları söylemişti:

“Tarım bakanı ne istiyorsun sen bizden? Niye davet etmiyorsun bizi? AK Partililer niye çağırmıyorsunuz bizi. Ne yaptık size? Muhafet mi ettik? Her yerde savunuyoruz, her yerde anlatıyoruz. Cumhur İttifakından başka bir şey söylemiyoruz. Biz her söze başladığımızda Sayın Cumhurbaşkanı diye başlıyoruz. Ama bu arkadaşlar bizi yok sayıyorlar. Her yerde yok sayıyorlar. Belediyelerde, sokakta, siyasette yok sayıyorlar. En son bugün tarım bakanı… Biz anlatamıyor muyuz projeleri. Muhalefet mi ettik size?”

MHP, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli üzerinden AKP’yi eleştiren Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’u kesin ihraç talebiyle disipline sevk etmişti.

Enginyurt, ihraç talebinin ardından Twitter’da, “Fındıkta oynanan oyunlara karşı durmanın bedeli ağır da olsa; bu bedeli ödemek Ordulular adına şereftir. Şerefin tavizi olmaz. MHP, vazgeçilmez sevdamdır” açıklamasında bulunmuştu.