MHP seçmenini tutamıyor

0
16
MHP

MetroPOLL Inceleme’nın her ay tertipli olarak meydana getirdiği Türkiye’nin Nabzı anketinde halka “Bu pazar seçim olsa önceki seçimde oy verdiğiniz partiye yine oy verir misiniz?” diye soruldu. Anket kararına bakılırsa en fazlaca seçmen kaybeden parti MHP oldu. AKP’de yüzde 11’lik bir yitik yaşanırken, seçmeni tutamayan ikinci parti Mutluluk Partisi, üçüncü parti ise CHP oldu.

Araştırmaya bakılırsa, bu pazar mebus tarzı olsa 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy verdiği partiye oy vereceklerin dağılımı şu şekilde:

•24 Haziran’da oy verdiğim partiye oy veririm yüzde 61

•Başka bir partiye oy veririm yüzde 15.8

•Kararsızım yüzde 8,3

•Fikrim yok yüzde 7,0

Seçmenin ‘aynı partiye oy verme’ eğilimine bakıldığında ise ankete bakılırsa karşıcılık kanadında en fazlaca kan kaybeden parti, yüzde 20 ile Mutluluk Partisi. İkinci sırada yüzde 15,7 ile CHP var. İktidar kanadında en fazlaca seçmen kaybeden parti MHP. Daha ilkin MHP’ye oy veren yüzde 51,6 “Başka bir partiye oy veririm” dedi. Kararsız ve fikri olmayanlarla birlikte MHP’nin seçmen kaybı yüzde 55,3. AKP seçmeninin yüzde 11’i başka bir partiye oy vereceğini söylemiş oldu. Kararsız ve fikri olmayanlarla birlikte AKP’nin toplamda seçmen kaybı yüzde 25,1 oldu.

TELAFİSİ MÜMKÜN DEĞİL

Sonuçlara ait AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinin sebebinin MHP’deki oy kaybı bulunduğunu öne devam eden birine MetroPOLL Inceleme Firması Başkanı Özer Sencar toplumsal medyadan şu yanıtı verdi: “…Diyarbakır seyahati Kürt seçmenlerin oyuna olan emin ihtiyaçtan kaynaklanıyor. AK Parti’ye oy veren Kürt seçmenlerin oyu yüzde 30’lardan yüzde 25’lere düştü ve azalma eğilimi devam ediyor. Bu azalma durdurulamazsa telafisi olası olmayan bir durumla karşılaşır iktidar.