Merkel, Auschwitz toplama kampını ilk kez ziyaret etti

0
63
Merkel, Auschwitz toplama kampını ilk kez ziyaret etti 1

Nazi Almanyası tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında, Nazi işgali altındaki Polonya‘da Auschwitz-Birkenau’da kurulan toplama ve imha kampını ilk kez ziyaret eden Başbakan Angela Merkel, burada öldürülen bir milyon 100 bin Yahudi ve Nazilerin düşman ilan ettiği Roman, eşcinsel veya sosyalist için saygı duruşunda bulundu.

​DW Türkçe’nin haberine göre Nazilerin en büyük toplama ve imha kampının korunmasına yönelik çalışan Auschwitz-Birkenau Vakfı’nın onuncu kuruluş yıldönümü nedeniyle eski adıyla Oscwinchim olan Auschwitz’e gelen Merkel’e Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de eşlik etti.

‘Almanya’nın Holokost’a karşı ebedi sorumluluğunu hatırlamak için…’

Almanya Hükümet Sözcüsü, Merkel Nazilerinin kurbanlarını anmak ve Almanya’nın Shoah’a (Holokost) karşı ‘ebedi sorumluluğunu’ hatırlamak için Auschwitz’i ziyaretti ettiğini belirtti.

Almanya, vakfa federal ve yerel hükümetler tarafından finanse edilen 60 milyon euro bağışta bulunacak.

Merkel kampın girişindeki 'Arbeit macht frei' (Çalışmak Özgürleştirir) yazısının altında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Merkel kampta yaptığı açıklamada Suçları hatırlamak hiç sonu gelmeyen bir sorumluluk. Ülkemizden ayrı düşünülemeyecek bir sorumluluk. Bu sorumluluğun farkında olmak ulusal kimliğimizin bir parçası ifadelerini kullandı.
Merkel kampın girişindeki ‘Arbeit macht frei’ (Çalışmak Özgürleştirir) yazısının altında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Merkel kampta yaptığı açıklamada “Suçları hatırlamak hiç sonu gelmeyen bir sorumluluk. Ülkemizden ayrı düşünülemeyecek bir sorumluluk. Bu sorumluluğun farkında olmak ulusal kimliğimizin bir parçası” ifadelerini kullandı.

Ziyaret eden 3. başbakan

Merkel, Nazi işgali altındaki Polonya’da bulunan ölüm kampını ziyaret eden 3. Almanya Başbakanı oldu. 1977’de ilk ziyareti gerçekleştiren Helmut Schmidt’in ardından 1989 ve 1995’te Helmut Kohl da ziyaret etmişti.