Meral Akşener: O beş maaş alan danışmanlar Erdoğan’ı itibarsızlaştırıyor, bu şekilde siyasal rekabet olmaz

0
23
Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kamuoyuna yansıyan danışman maaşlarına ilişik olarak açıklamada bulunmuş oldu.

“O beş maaş alan danışmanlar birer birer adım adım Sayın Erdoğan’ı itibarsızlaştırıyor, aşağı doğru götürüyor. Bu şekilde bir program, proje olması imkansız. Bu şekilde siyasal rekabet de olması imkansız” diyen Akşener, “Esnaf gezmeye başladığımız vakit ben kapıdan içeri girdiğim vakit şunu söylüyorum, iktidarı yermeye, partimi övmeye gelmedim. Propaganda meydana getirmeye gelmedim. Dert nelerdir sizi dinlemeye geldim, özne sizsiniz” gibi konuştu.

Trabzon Havalimanı’nda partililer tarafınca karşılanan Akşener, Yomra ilçesinde makam aracından indirilmiş olduğu sırada silahlı saldırıya uğrayan Yomra Belediye Başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık’ı belediyede ziyaret edip, geçmiş olsun dileğinde bulunmuş oldu.

Belediye ziyaretinde açıklamalarda bulunan Akşener, “20 Ocak 2020’den beri esnaf geziyorum. Anadolu’nun şehirlerini bir bir geziyorum dostlarımla beraber. İlçelere gidiyoruz, en önemlisi o. 20 Ocak 2020’de başladığımız için hal böyle olunca hemen hemen daha pandemi yoktu. O günden itibaren esnaflarımız, dükkanlarında rastladığımız çiftçimiz, hanımımız, gencimiz, emeklimiz benzer biçimde pek fazlaca toplumsal kesimin dertlerini öğrendik. Anadolu insanı bizlere derdini de çözümünü de öğretti. O detayları aldık, öbek konuşmalarıma koydum. Zira karşıcılık ve iktidarın tanımını Türkiye, maalesef unuttu. Seçime gireriz ve seçmen muhalefete der ki, ‘Sizleri bizler karşıcılık olarak tanımladık, siz bizim avukatlığımızı yapacaksınız’ İktidara da der ki, ‘Sen bizim problemlerimizi çözeceksin, bizi yöneteceksin’ iktidar bu işleri yaparken karşıcılık de dert dinler, dertlerin iletilmesini sağlar” diye konuştu.

“Esnaf için satın alan velinimettir, bürokrasi için de seçmen velinimettir” diyen Akşener şunları söylemiş oldu:

“Bir tarafıyla da bizler İYİ Parti olarak seçmeni yine velinimet yapmak suretiyle bir çaba bu. Problemleri aldık, getirdik, söyledik. Vatandaşın önerilmiş olduğu ve kendimizin çalmış olduğu çözümlerle beraber önerdik. Onların bir bölümü yerine getirilmiş olduğu vakit elbet yerine getiren iktidarsa, ‘sağol teşekkür ederiz’ dedi yurttaş. Bu her insana yönelik yapılması ihtiyaç duyulan bir eylemdi. Bugüne dek da iyi gitti. Bir tek i·lginç bir şey oldu, birtakım ağalar rahatsızlık duymuş demek ki.  Oldukça üzüldüğümü bir defa daha anlatım edeyim. Dün etmiştim bugün yine ediyorum. İnsanların canı yanmış durumda. Bilhassa esnafın, çiftçinin. Ara sıra heyecanlanabiliyorlar. Ilkin Hatay’da başladı, hemen sonra Adana’da devam etti, başka yerlerde de oluyor. Sözgelişi daha ilkin Kayseri’de daha evvelde AK Parti’nin kurucusu olmuş bir arkadaşımız o denli dertliydi ki sinir krizi geçirdi. Ben orada basın çalışanlarından ricada bulundum, bunu almayın, söylediklerini kaydetmeyin, canı yanmış insanın sinir krizi geçiriyor. Bizler bunu bir siyasal araç-gereç olarak kullanmayacağız dedim ve uydular. Adana’da benzer bir karpuz yetiştiricisi heyecana geldi. Canı yanmış. Karpuz bundan dolayı tarlada kalmış durumda, o mevzuda fazlaca yakınma var. Hatta bizim Ulus ittifakının büyükşehir belediye başkanlarına bu tarz şeyleri alın alabildiğiniz kadarını, dağıtım yapın dedik. O arkadaşımızı aldılar iyi mi bir sistem içerisine koydularsa o ferdin günlerce televizyonlarda taraftar kanallarda verilmesini ibretle üzüntüye izledim”

‘Vatandaşın garibanlığıyla uğraşılmaz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Akşener, “Dün seslendiğim benzer biçimde bugün burada Karadeniz’de Sayın Erdoğan ve Karadenizli tüm bakanlara sesleniyorum. Vatandaşın garibanlığıyla uğraşılmaz. Vatandaşın derdi üstünden ölçüyü de kaçırabilirdi fakat kaçırmadı o dost. Onun canı yanarak söylediklerini bizler yayınlamadık. Siyasal bir odaklaşma olmasın, bizlere artı kıymet getirecek diye bir insanoğlunun durumunu zorlaştırmayalım diye yayınlamadık. Oldukça üzüldüğümü anlatım etmek istiyorum. Bir defa daha söylüyorum. Bizim nesil, Sayın Erdoğan da dahil olmak suretiyle bizler gariban ailelerden gelen çocuklarız. Yazıktır günahtır. Bizim ailelerimizde birtakım geceler yalnız evlatların doyurulduğu büyüklerin aç yatmış olduğu geceler yaşamış insanlarız, Sayın Erdoğan da dahil. O yoldan gelen insanoğlu olarak derdini anlatım eden onunla alakalı çığlık eden kişilerin tehdit edilip, günlerce tv kanallarından yayınlanmasını fazlaca esefle hayretle ibretle izledim. Sayın Erdoğan’a tavsiyem, o saraydan çıksın, o vatandaşın kendi geçmişini de hatırlasın. Kendi geçmişimi ben asla unutmadım. O da hatırlasın” dedi.

Akşener, “O beş maaş alan danışmanlar birer birer adım adım Sayın Erdoğan’ı itibarsızlaştırıyor, aşağı doğru götürüyor. Bu şekilde bir program, proje olması imkansız. Bu şekilde siyasal rekabet de olması imkansız. Ben buradayım kardeşim. Dostlarım da burada. Var ise derdiniz bizlerle halledin. Esnaf gezmeye başladığımız vakit ben kapıdan içeri girdiğim vakit şunu söylüyorum, iktidarı yermeye, partimi övmeye gelmedim. Propaganda meydana getirmeye gelmedim. Dert nelerdir sizi dinlemeye geldim, özne sizsiniz” diyerek konuşmasını bitirdi.