Meksika liderinin kardeşine rüşvet suçlaması: ‘Tomarlarca para aldı’

0
17
Andres Manuel Lopez Obrador

Videoda, Lopez Obrador’un yolsuzluk karşıtı söylemleriyle 2018’de kazanılmış olduğu zaferden birkaç sene ilkin, başkanın bir adam kardeşinin ikinci defa büyük miktarlarda nakit aldığını gösteriyor.

‘Latinus’ adlı haber kuruluşu tarafınca gösterilen videoda, Obrador’un idame eden bir ödeme grubunun parçası olduğu tahmin edilen büyük bir deste banknotla doldurulmuş bir zarf almış olduğu görülüyor.

Latinus’a bakılırsa video, 2015 senesinde Lopez Obrador’un yeni kurulan Morena partisinin ilk kere yarıştığı seçimlerin derhal öncesinde çekildi.

Latinus, paranın Morena tarafınca seçim makamlarına hiç bir vakit bildirilmediğini ve bu durumun kampanya finansmanı ihlali anlamına gelebileceğini de laflarına ekledi.

Başkanın kardeşine parayı veren videodaki ferdin ise, Meksika’nın sivil koruma dairesine başkanlık etmeden ilkin Lopez Obrador’a danışmanlık icra eden David Leon olduğu belirlendi. Geçen ağustosta devlet işinden ayrılan Leon, mevzuyla alakalı izahat talebine cevap vermedi.

Hem de, Martin Jesus Lopez Obrador’a da ulaşılamadı.

Leon ek olarak, geçen sene Latinus tarafınca gösterilen ayrı videolarda Lopez Obrador’un değişik bir adam kardeşi olan Pio Lopez Obrador’a tomar dolusu nakit para verirken de kaydedilmişti.

O zamanki cumhurbaşkanı, ödemelerin yolsuzluk anlamına gelmediğini iddia ederek nakit paranın destekçilerinin yasal katkılarından geldiğini ve 2015 seçimlerinde kullanıldığını söylemiş oldu.

Leon ek olarak, geçen sene gösterilen videolara cevaben 2013’ten 2018’e kadar ‘amme görevlisi değil danışman olarak çalıştığını’ iddia etti ve Obrador’u ‘mitingler ve öteki etkinlikler tanzim etmek için tanıdıklar içinde para biriktirerek’ desteklediğini belirtti.