MEB’de eksen değişikliği

0
39
Ziya Selçuk Mahmut Özer

Ziya Selçuk’un 2023 Öğrenim Gösterimi’nun sac ayağını meydana getiren pedagojik formasyon kuralı değiştirildi. Bakan Özer’in ekibini baştan aşağıya değiştirdiği Talim Ahlak Kurulu’nun tavsiyesi ile pedagojik formasyon sertifikası olanların öğretmenliğe başvurmasının önü açılırken kararın Saray’a yakın hususi üniversite sahiplerinin baskısıyla alındığı iddia edildi.

Ulusal Öğrenim Bakanlığı’na getirilmesinin arkasından Ziya Selçuk’la çalışan Talim Ahlak Kurulu ekibini tamamıyla değiştiren Bakan Mahmut Özer, öğretmen alımı politikasında da ekseni değiştirdi. Ulusal Öğrenim eski Bakanı Ziya Selçuk’un, “2023 Öğrenim Gösterimi” kapsamında uygulamaya soktuğu pedagojik formasyon kuralı değiştirildi.

Ulusal Öğrenim Bakanlığı, “Öğretmen ihtiyacının karşılanması” amacıyla 29 Haziran 2020 tarihinde, pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe müracaat hakkını iptal etti. MEB Talim Ahlak Kurulu sonucu ile öğretmen atamalarına müracaat için “Bakanlık ve YÖK işbirliğiyle oluşturulan meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programını başarıyla tamamlama” koşulu getirildi.

SARAY’DA RAHATSIZLIK YARATTI

Ziya Selçuk’un Ulusal Öğrenim Bakanlığı döneminde getirilen kurala rağmen hiç bir yükseköğretim kurumu, öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı açmadı. Selçuk’un tayin başvurularına yönelik kararının Cumhurbaşkanlığı Öğrenim ve Tedris Politikalar Kurulu’nda taciz yarattığı da iddia edildi.

KARAR DEĞİŞTİRİLDİ

Mahmut Özer’in göreve gelmesinin arkasından ekibi tamamıyla değişen Talim ve Ahlak Kurulu, dün siyaset değişikliğine imza attı. Ziya Selçuk döneminde öğretmen atamalarına yönelik alınan karar, “Bakanlık ve YÖK iş donanması ile oluşturulan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı yahut pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe müracaat yapabilecekleri” gibi genişletildi. Kararın kapsamının genişletilmesi ile pedagojik formasyon programı alanların da öğretmenliğe başvurabilmesinin önü açıldı.

EKSEN DEĞİŞTİ

Öğrenim çevreleri sonucu, “2023 Vizyon Belgesi’nden sapma” olarak yorumladı. Kararın, Saray’ın baskısıyla alındığı iddia edilirken yeni tatbik ile vakıf üniversitelerinin pedagojik formasyonu gelir kapısına dönüştürebileceği bildirildi. Bakan Özer’in, Ziya Selçuk döneminde alınan kararda meydana getirdiği köklü değişikliğin, yeni çağın habercisi olduğu açıklandı. Ziya Selçuk döneminde değiştirilen öğrenim kurumlarına idare edici tayin sistemi ile ortaöğretim sisteminde de köklü değişimler olacağı öne sürüldü.