Mali’nin devrik Cumhurbaşkanı Keita’nın oğlu kırmızı bültenle aranıyor

0
23
İbrahim Boubacar Keita

Fransız basınındaki haberlerde, Keita hakkındaki, 2016’da kaybolan Birama Toure‘nin dosyasıyla alakalı Bamako‘daki Yüksek Mahkemenin talebiyle İnterpol tarafınca kırmızı bülten çıkarıldığı açıklandı.

Mali’de haftalık piyasaya çıkan Sphinx gazetesinde çalışan 50 yaşındaki Toure’den 29 Ocak 2016’dan bu yana haber alınamıyor. Ailesi ve yakınları Toure’nin, emniyet güçleri tarafınca kaçırmış olduğu, işkenceye uğramış olduğu akabinde de öldürüldüğünü düşünüyor.

Toure’nin çalmış olduğu gazetenin Genel Gösterim Yönetmeni Erkeğe Drame, 2018’de verdiği bir röportajda, Toure’nin kaybolmadan ilkin, Karim Keita ve yakın çevresinin hususi yaşamına ilişik bilgilerin yer almış olduğu bir dosyayla alakalı Keita ile görüştüğünü söylemişti.

Gazetenin 7 Şubat 2016’daki haberinde, Toure’nin 16 Ocak 2016’da hiç bir gerekçe göstermeksizin görevinden çekilme etmiş olduğu, ısrarlarla karşın çekilme gerekçesini açıklamadığı kaydedilmişti.

Aynı haberde, 14 Şubat 2016’da evlenecek olan Toure’nin, 28 Ocak 2016’da Genel Gösterim Yönetmeniyle görüşmek suretiyle gazeteye geldiği sadece alakalı bireyin kent haricinde olması sebebiyle görüşmeyi yapamadan gazeteden ayrılmış olduğu belirtilmişti.

Toure’den o tarihten itibaren tekrar haber alınamamıştı.