Macron: Fransa, Mali’deki askeri üsleri sene sonuna kadar kapatmaya başlamış olacak

0
61
Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, G5 ülkeleri olarak malum Çad, Mali, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya liderleri ile görüşmesinin peşinden Nijer’in yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum ile Paris‘te ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Fransa’nın Mali’nin Sahel bölgesindeki askeri varlığının azaltılmasının bir parçası olarak bu senenin ikinci yarısından itibaren ülkenin kuzeyindeki askeri üslerinin kapatılmaya başlanacağını ifade etti. Fransa’nın Sahel’deki askeri varlığını azaltmak istediklerini kaydeden Macron, “Fransa’nın Kidal, Tessalit ve Timbuktu geçiş haklarının kapatılması 2022 yılının başlarında tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Macron ek olarak, Sahel bölgesinde bulunan askerlerin ortalama 3 bininin çekileceğini, Fransa’nın Mali’deki askeri varlığının uzmanlaşmış yöresel güçlere çevrileceğini söylemiş oldu. Fransa’nın Afrikalı ortaklarını terk etmediğini belirten Macron, Sahel’de sonsuza kadar kalma şeklinde bir arzuları olmadığını yineledi.

Fransa’nın şu anda Sahel bölgesinde militanlara yönelik terörle savaşım operasyonunun bir parçası olarak 5 bin 100 askeri bulunuyor. Fransa ordusu, 2013 yılından bu yana Mali, Moritanya, Nijer, Burkina Faso ve Cad’daki güçleri destekliyor.