Maaşı Cumhurbaşkanı ile yarışıyor: Emlakbank, genel müdüre ödenen 694 bin liralık tazminatı savundu

0
20
Emlakbank

Aylık 69 bin 750 TL maaş alan ve 14 ay vazife yaptıktan sonrasında 694 bin TL tazminat ödenen Emlakbank Genel Müdürü Deniz Aksu’ya ödenen tazminata ait soruları yanıtlayan Emlakbank yönetimi, mevzubahis durumun yasal bulunduğunu savundu.

Öte taraftan Emlakbank yönetimi; genel müdür maaşının net 51 bin 750 TL bulunduğunu açıklarken, 18 bin TL’lik idare heyeti üyeliği tutarı ile beraber hesaplandığında aylık 69 bin 750 TL alan Emlakbank Genel Müdürü’nün maaşı Cumhurbaşkanı ile yarışıyor, bakan maaşının iki katını geçiyor.

‘BANKA KÜÇÜK MAAŞLAR BÜYÜK’

Sayıştay’ın ödemenin yersiz bulunduğunu belirttiğini ve geri alınmasını istediğini hatırlatan Sertel, Sayıştay’ın bu ikazlarına ve mevzuyu KİT Komisyonu’nda gündeme getirmelerine karşın 14 ay için meydana getirilen 694 bin TL’lik ödemenin banka yönetimince savunulmasını eleştirdi.

Türkiye’de etkinlik yayınlayan bankalar içinde Emlakbank’ın etken büyüklük açısından son sırada yer aldığını hatırlatan CHP İzmir Mebus ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, “Daha iki sene ilkin etkinlik geçmiş olan Emlakbank, 62 olan şube sayısı ve 20.3 milyar TL’lik etken büyüklüğü ile ülkemiz bankaları içinde son sırada içeriyor. Hususi ve amme bankalarının peşinde olduğu halde idare heyeti üyeleri, üst seviye yönetimine ödenen maaşlara ve 12.5 milyon liralık reklam bütçesine bakıldığında oldukca daha büyük olan bankaları solladığı görülüyor. O şekilde ki banka hemen hemen gelişme evresine girmeden Genel Müdüre hemen hemen Cumhurbaşkanı’na eşdeğer maaş verilerek, görevden alınanlara astronomik tazminatlar ödenerek amme kaynakları şahsi zenginlik yaratmak için kullanılır hale gelmiş. Emlakbank yönetimine tavsiyem; ceplerini değil de ilkin bankayı büyütmeye odaklansınlar” diye konuştu.

14 AYDA 1.5 MİLYONLUK ÖDEME

Sertel, Emlakbank Genel Müdürü’nün hem de idare heyeti üyesi de bulunduğunu anlatım ederek, “Emlakbank idare heyeti üyeliği için ödenen aylık ücret 18 bin TL. Genel Müdürlük rolü için verilen maaş da 51 bin 750 TL. Dolayısıyla Emlakbank Genel Müdürü’nün aylık geliri 69 bin 750 TL. Baktığınız süre Bakan maaşının iki katı 88 bin lira olan Cumhurbaşkanı maaşına yetişmesine de azca kalmış. Dolayısıyla 14 ay görevde kalıp 694 bin TL tazminat ödenerek görevden alınan Deniz Aksu’ya maaş + idare heyeti üyeliği tutarı ve tazminat olmak suretiyle 14 ayda minimum 1 milyon 500 bin lira ödeme yapılma. Bir devlet memuru ölünceye kadar çalışsa da bu paraları alması olası değil. Camianın büyük bölümü açlık sınırının altında yaşarken, gençlerimiz iş bulamazken amme kaynaklarının bu denli hor kullanılmasını halkımızın vicdanına bırakıyorum” dedi.

SAYIŞTAY ÖDEMEYİ ‘GERİ ALIN’ DEDİ, BANKA REDDETTİ

Eski Genel Müdür Deniz Aksu’ya verilen 694 bin TL’lik tazminatı “yersiz” olarak niteleyen ve hukuki yollardan geri alınmasını isteyen Sayıştay’ın ikazlarına karşın meydana getirilen ödemeyi korumak için çaba sarfeden Emlakbank yönetimi tarafınca Sertel’e verilen cevapta şöyleki denildi:

“Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarına sınırı olan yetki tanındığı düşünüldüğünde bu kişilerin işveren vekilliği statüsü münakaşaya aleni hale gelmiştir. …Bütün bu açıklamalara ayrıca alakalı kişilere ödenen tazminatlar iş güvencesi kapsamında ödenmemiş olup, bankacılık tazminatı olarak ödenmiştir.”

Öte taraftan CHP İzmir Mebus Atila Sertel’in idare heyeti üyelerine ödenen ücret ile beraber Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcısının almış olduğu maaşlara ait sorusunu da yanıtlayan Emlakbank yönetimi, “25 Haziran 2021 zamanı itibarıyla Genel Müdürümüze 51 bin 750 TL ve Genel Müdür Yardımcılarımıza 44 bin 678 TL net ücret ödenmektedir. 22 Mart 2021 tarihinde meydana gelen olağan genel heyet toplantısında idare heyeti üyelerinin aylık net tutarı 18 bin TL olarak belirlenmiştir” benzer biçimde data verdi.