Lübnan’daki Amerika ve Fransa büyükelçileri: Ülkede acilen tam yetkili bir hükümet kurulmalı

0
54
Lübnan bayrağı

Lübnan haber ajansı NNA’ya nazaran, Fransız Büyükelçi Anne Grillo ile Amerika’li mevkidaşı Dorothy Shea, Lübnan‘daki durumu görüşmek suretiyle Suudi Arabistan‘a gerçekleştirdikleri ziyaretin arkasından ortak yazılı izahat yapmış oldu.

Açıklamada, büyükelçiler, Fransa ve Amerika hükümetleri ile onların ortaklarının, öğrenim, besin ve sıhhat şeklinde alanlarda Lübnan halkının acele gereksinimlerini karşılamaya devam ettiğini açıkladı.

Büyükelçiler, Lübnanlı yetkililerin, yıllardan bu yana geçindiren fena idare ve yolsuzluk sorununu sökmek için atacağı somut adımların Fransa, Amerika ile yöresel ve internasyonal ortaklardan gelecek ek yardımlar için tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıdığına dikkati çekti.

Grillo ve Shea, ülkede acilen düzeltim yapabilecek tam yetkili bir hükümetin kurulmasının icap ettiğini altını çizdi.

Fransız Büyükelçi Grillo, 8 Temmuz’da Suudi Arabistan’a hareket etmeden ilkin meydana getirdiği açıklamada, Başbakan Hassan Diyab’ın, Lübnan’daki diplomatik misyon temsilcileri ve büyükelçiler ile gerçekleştirdiği toplantıda ‘Lübnan’ın kuşatım altında olduğu, halkın da bunun bedelini ödediği’ yönündeki laflarına reaksiyon göstermişti.

Amerika ve Fransız büyükelçilerinin, Suudi Arabistanlı yetkililerle Lübnan’daki durumu görüşmesi ise toplumsal medyada, ‘ülkenin içişlerine karışma’ olarak yorumlanarak tepkiye niçin oldu.