Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: Patlamanın Hizbullah’ın silahları nedeniyle gerçekleşmiş olması imkansız

0
29
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, ülkenin başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen, en az 180 kişinin ölümüne ve yaklaşık 6 bin kişinin yaralanmasına yol açan patlamayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, patlamanın ‘Hizbullah’ın silah depolarından kaynaklandığı’ iddialarını değerlendirdi.

Söz konusu iddiaları yalanlayan Aun, patlamanın Hizbullah’ın silah depolarından kaynaklanma ihtimalinin ‘İmkansız’ olduğunu söyledi ve iddialarla ilgili olarak ‘hayal ürünü’ nitelendirmesinde bulundu. Aun ayrıca, Hizbullah’ın Beyrut Limanı’nda silah deposu bulunmadığını belirtti.

İtalyan gazetesi Corriere della Sera’dan Giulia Segreti’ye konuşan Aun, kazayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek her ihtimalin değerlendirileceğini ve tüm ipuçlarının araştırılacağını vurguladı.

‘Bu tür olaylar insanların hayal gücünü tetikliyor’

Aun ayrıca, öne sürülen iddialarla ilgili olarak şunları söyledi:

“İmkansız, ancak bu tür ciddi olaylar insanların hayal gücünü tetikliyor. Olay bir kaza gibi görünse de, her görüşü dinlemediğim yönünde suçlanmaktan kaçınmak istiyorum.”

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da, limanda silah deposu olduğu yönündeki iddiaları reddetmiş, “Patlamanın ardında İsrail’in olduğu ortaya çıkarsa bedel ödenecek” açıklamasında bulunmmuştu.

Kazayla ilgili diğer senaryoları da değerlendiren Aun, patlamadan önce liman semalarında bazı uçakların görüldüğü yönündeki iddiaların ‘inandırıcı olmadığını’ söyledi:

“Yine de bütün ihtimaller değerlendirilecek.”

Öte yandan, Lübnan Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, olağanüstü halin başkentteki mevcut durum ve hükümetin istifası nedeniyle 18 Eylül’e kadar uzatıldığı belirtildi.