Lavrov: Rusya ekonomisini aşamalı olarak dolardan arındırma politikası sürüyor

0
44
Sergey Lavrov

Times of India’ya konuşan Lavrov, “ABD yönetiminin finansal yaptırım baskısı araçlarını giderek daha fazla kullanması karşısında, Rusya aşamalı olarak ekonomisinin dolardan arındırılması politikasına devam ediyor” dedi.

Lavrov, aynı zamanda Hindistan da dahil olmak üzere, Rusya’nın başlıca partnerleriyle birlikte, karşılıklı ilişkilerin gelişimine yönelik olumsuz etkileri azaltan ekonomi ve hukuk alanında mekanizmalar üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

‘Türkiye ve Çin’le karşılıklı yerli para birimi kullanımına yönelik anlaşma imzaladık’

Bu alanda öncelikli yönelimlerinin karşılıklı işlemlerde yerli para birimlerinin kullanımı olduğunu dile getiren Lavrov, “Geçen yıl haziran ve ekim ayında Çin ve Türkiye ile birlikte karşılıklı işlemler ve ödemelere yönelik gerekli anlaşmalar imzalandı. BRICS kapsamında, merkez bankaları tarafından, ilgili muhabir hesapların açılması konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

Lavrov, açıklamalarına şöyle devam etti: “Karşılıklı işlemlerde dolara bağımlılıktan kaçınmayı, ABD’nin öngörülemez ekonomi politikaları ve Washington’ın doların statüsünü kullanmasına karşı objektif bir tepki olarak görüyoruz.”

Lavrov, Moskova ve Yeni Delhi’nin yatırımları korumaya yönelik hükümetlerarası anlaşma imzalama hazırlığı yürüttüğünü kaydetti.

Lavrov’a göre, olası anlaşma iki tarafın yatırımcılarının güvenliğini arttıracak.